rezydencja pau orts ros w warszawie 2016

PAU ORTS ROS

 

Pragnę przede wszystkim podziękować organizacji Cátedra DKV, ERGO Hestii, Wydziałowi Sztuk Pięknych Sant Carles w Walencji oraz członkom kapituły konkursowej, którzy przyznali mi stypendium DKV GRAND TOUR na pobyt w Polsce. Jestem wdzięczna nie tylko za przyznanie mi nagrody, ale także za doskonałą organizację, podejście, profesjonalizm oraz opiekę, którą mnie otoczono, zarówno przed moim pobytem w Polsce, jak i w jego trakcie. Uważam, że udało mi się osiągnąć założone cele i zamierzenia wiążące się z rezydencją. Nauczyłam się bardzo wiele – zarówno w wymiarze osobistym, jak i zawodowym.

Doskonale pamiętam moment, kiedy zadzwoniła do mnie Teresa Cháfer, aby przekazać mi dobre wieści. Słuchałam akurat wykładu podczas konferencji w Barcelonie, kiedy nagle zadzwonił telefon i postanowiłam wyjść na chwilę z sali, aby odebrać. To był intensywny tydzień pełen pracy – czas, w którym akurat zastanawiałam się, na czym skoncentrować się w mojej dalszej karierze zawodowej. Nagle wszystko się zmieniło. Przestały liczyć się poczynione plany, przygotowane schematy i harmonogramy – czekał na mnie miesięczny pobyt w Polsce!

Zdecydowałam się na wyjazd w chłodnym miesiącu – podobał mi się ten pomysł, a do tego był to dla mnie najlepszy moment. W czasie mojego pobytu w Polsce poznałam licznych artystów, projektantów, studentów i wykładowców; odwiedziłam galerie, muzea i imprezy artystyczne. Pomimo napiętego grafiku miałam też czas pobyć sama, oddać się refleksji i przemyśleć moje projekty. Wiele nocy spędziłam, pisząc o sobie, o mojej pracy i moich celach. Było to dla mnie bardzo ważne – nosiłam się z takim zamiarem już od dłuższego czasu. Wreszcie dzięki Polsce – z jej nieskończenie długimi nocami i mroźną pogodą – miałam okazję to zrobić. Zwiedziłam Kraków, Gdańsk, Sopot, Gdynię i Warszawę.

Polska to kraj mający za sobą trudną historię – historię wojen, zbrodni, walki i przetrwania, co można odczuć, wędrując jej ulicami i rozmawiając z jej mieszkańcami. Podczas mojej podróży nie mogłam przestać myśleć o tym, co wydarzyło się w historii tego kraju. Nie mogłam też uciec od myśli o rzeczywistości, która otacza nas dziś – o wojnach, uchodźcach i murach, które nas dzielą, o rosnącej liczbie przestępstw.

 

Bardzo dziękuję.

Pau Orts Ros