Karolina Bielawska "Później i trochę wcześniej"

Karolina Bielawska

Później i trochę wcześniej

 

wernisaż: 25.02.2016, godz. 18.00 (czwartek)

wstęp wolny

 

25 lutego 2016 – 26 kwietnia 2016

 

Pawilon Sztuki ERGO Hestia

ul. Franciszka Kostrzewskiego 1, domofon 131, Warszawa

Materiały prasowe do pobrania TUTAJ

 

Karolina Bielawska, finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii w 2015 r., w Pawilonie Sztuki zaprezentuje swój najnowszy projekt pt. Później i trochę wcześniej. Obrazy, powstałe bezpośrednio na kartonowych płytach,  posłużyły do podjęcia dyskursu ze współczesną tymczasowością w naszym otoczeniu.  

Formy wyparcia przeszłości lub jej nadbudowy fałszywymi przykładami powodują zaburzenia własnej tożsamości. Powstaje pewien rodzaj kolorowej fikcji. Linia czasu, po zmianie, już nigdy nie wraca na swój poprzedni tor historii.

Karolina Bielawska w swojej twórczości często porusza takie wątki, jak tymczasowość, pamięć zbiorowa czy tożsamość społeczności postimigracyjnych. Artystka komentuje rzeczywistość z perspektywy młodego pokolenia, używając różnych technik.

W najnowszym projekcie w Pawilonie Sztuki pt. Później i trochę wcześniej sięga po powszechne w budownictwie płyty gipsowo-kartonowe. Punkt odniesienia stanowi tu problem słynnej pastelozy - szybkiej metody ożywiania przestrzeni miejskiej, głównie szarych blokowisk, stosowanej od początku lat 90. Jak pisze Filip Springer: "Najprostszym sposobem na zmianę charakteru otoczenia - z socjalistycznego na kapitalistyczny - było pokrycie wielkiej płyty styropianem  i kolorową farbą".

Budynki jaskrawo pomalowane z zewnątrz, wewnątrz wypełnione są równie tanimi i prostymi materiałami. Artystka w przewrotny sposób wykorzystuje jeden z nich, płytę gipsowo-kartonową, odnosząc jej właściwości: łatania, zakrywania, dzielenia przestrzeni do "przestrzeni" pamięci. Zwraca uwagę na warstwowość, cechę paralelną między "budowaniem" w sensie dosłownym a "budowaniem" jako metafory tworzenia znaczeń, zachowania ciągłości za pomocą dostępnych środków.

 

Godziny otwarcia Pawilonu Sztuki

pn., wt., śr., pt. 15.00 - 17.00
czw. 15.00 - 18.00
lub po umówieniu telefonicznym  +48 513 525 045