Agata Dobierska "Jedno zdjęcie, jeden dzień"

wernisaż: 22.10.2015, godz. 18.00 (czwartek)

wstęp wolny

 

22 października - 20 listopada 2015

 

Pawilon Sztuki ERGO Hestia

ul. Franciszka Kostrzewskiego 1, domofon 131, Warszawa

Materiały prasowe do pobrania TUTAJ

Kolejna wystawa w Pawilonie Sztuki dotyczyć będzie fotografii. Poznańska artystka Agata Dobierska od dwóch lat każdy dzień swojego życia uwiecznia na polaroidach. Album zdjęć, który stanowi zapis rzeczywistości i procesu twórczego artystki będzie można zobaczyć na warszawskiej wystawie już od 22 października.

Agata Dobierska jest tegoroczną finalistką Konkursu Artystyczna Podróż Hestii, a publiczności znany jest jej projekt mniejsze całości, który zaprezentowała na wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Był to cykl fotografii, który powstał w efekcie rozważań artystki nad materią wszechświata i budową jego nieskończonej fraktalnej struktury. Dobierska konstruowała mikrokosmosy, uwieczniała je na zdjęciach, poszukując w ten sposób odpowiedzi na obecność spirytystycznej duszy.

Na październikowej wystawie w Pawilonie Sztuki artystka zaprezentuje osobisty projekt, który realizowała przez dwa lata. Udostępni do wglądu widzów polaroidy, które wykonywała w różnych momentach swojego życia. Wybory, których dokonuje Dobierska są osobiste i podyktowane emocjami. Dla artystki każde zdjęcie jest impulsem do odtworzenia zapisanych chwil. Zdarzenia zarejestrowane na polaroidach  przypominają momenty w sposób wybiórczy, niekompletny.

Świadomość przemijania często wymusza w nas powroty do wspomnień, aby usytuować nas w odpowiednim miejscu tu i teraz w kontekście doświadczeń, które nas spotkały. Po powrocie w świat zarejestrowany na fotografiach pozostaje często tylko dźwięk, zapach, dotyk, a obrazy stają się rozmyte i nieokreślone w  konkretnym czasie.

Artystka podjęła próbę usystematyzowania wspomnień, ale nie otrzymała jasnej struktury. Forma ekspozycji oparta na powiązaniach pomiędzy fotografiami, daje widzom możliwość swobodnego kreowania i odszukiwania własnych momentów z życia oraz powiązań pomiędzy polaroidami.

Wystawa Jedno zdjęcie, jeden dzień w Pawilonie Sztuki zaprezentuje publiczności kolejny format twórczy jakim jest książka artystyczna. 20 autorskich książek zaprojektowanych przez Agatę Dobierską, z sygnaturą artystki i jednym unikatowym zdjęciem, będzie dostępnych do kupienia na wernisażu wystawy 22 października w Warszawie.

 

Kurator Piotr Szpilski

 

Agata Dobierska

Absolwentka studiów I stopnia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom na kierunku Fotografia przygotowała w pracowni prof. Piotra Chojnackiego oraz prof. Krzysztofa J. Baranowskiego. Kontynuuje naukę na studiach II stopnia na tej samej uczelni i kierunku. Finalistka 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Jej prace można było oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ostatnio jej projekt pt. „Mniejsze całości” pokazywany był we Wrocławiu na Festiwalu Fotograficznym TIFF w sekcji debiuty. Artystka na co dzień mieszka i pracuje w Poznaniu.

 

Godziny otwarcia Pawilonu Sztuki

śr. - pt.: 12.00 –18.00