Łukasz Radziszewski "1989"

wernisaż: 14.01.2016, godz. 18.00 (czwartek)

wstęp wolny

 

14 stycznia 2016 – 17 lutego 2016

Pawilon Sztuki ERGO Hestia

ul. Franciszka Kostrzewskiego 1, domofon 131, Warszawa

Materiały prasowe do pobrania TUTAJ

 

Wystawa „1989” jest indywidualną prezentacją rysunków artysty Łukasza Radziszewskiego, finalisty konkursu Artystyczna Podróż Hestii w 2015 r. Jego rysowane długopisem pejzaże wojenne  powstają od 1989 roku. Cykl rozpoczęty w czasach dzieciństwa kontynuowany jest przez artystę do dziś.     

Rysunki Łukasza Radziszewskiego na wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2015 roku pokazywane były pod tytułem „Wojenki”. Tematyka rysunków artysty związana była z chłopięcą fascynacją stylistyką wojenną, którą zaszczepił w artyście dziadek i ojciec. - W dzieciństwie i młodości rozgrywanie bitew na papierze było moją odruchową i emocjonalną reakcją, sposobem na wyładowanie się. Mogę śmiało stwierdzić, że to działanie często jest dla mnie rodzajem terapii. – mówi o swoich pracach Radziszewski. W obecnej sytuacji konotacje związane z nazwą są inne niż w momencie dorastania artysty.         Koncepcja najnowszej wystawy pt. „1989” została oparta na formie rysunków tworzonych przez artystę, która wypracowana w czasach chłopięcych, jest kontynuowana przez cały okres dorosłego życia twórcy.

Temat wojenek Łukasza Radziszewskiego ewaluuje wraz z okresem dorastania, przeobraża się w czasie i przestrzeni znaczeniowej, a jedyne co pozostaje niezmienne to forma artystycznej ekspresji. Wypracowany przez lata ruch długopisu na papierze zostaje nienaruszony, pomimo zmiany otoczenia artysty. Zabawa z dzieciństwa przeobraziła się w postawę twórczą, poprzez którą Radziszewski mówi o sprawach mu bliskich współcześnie. Poprzez ten zabieg czas w jego rysunkach ulega rozproszeniu. Powtarzający się od 1989 roku do dziś rytuał tworzenia zapisów wojenek odgrywanych przez artystę, przekształca się w pętlę czasu, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością poprzez formę. Abstrakcyjny zapis wojenek z przeszłości, w 2016 roku zmienia swoje znaczenie oraz poziom intensywności interpretacyjnej i to jest właśnie tematem tej wystawy.

Projekt „1989” jest osobistym zapisem udostępnionym odbiorcy. Zapisem, który przenosi nas w okres wyobraźni ze wczesnych lat.  Wystawa może być dowodem na sytuację, w której forma może trwać wiecznie, a czas jest ponad rzeczywistością, która nas otacza.

W Pawilonie Sztuki zaprezentujemy obszerny zbiór prac Radziszewskiego z lat 1989-2015, a sam wernisaż, który zaplanowany jest na 14 stycznia, będzie okazją do rozmowy z artystą.

Łukasz Radziszewski, ur.  1989 w Białymstoku. Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtwórca niezależnego środowiska twórczego Pracownia żelazna. Pracował jako etatowy plastyk w 2 Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu Nowym.  Finalista 14. Edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.


2014 - wystawa „Gra w artystę”, Plac Zabaw Galerii Arsenał, Białystok
2014 - kurator wystawy „W tym miejscu nie mieszkał nawet poeta”,  pracownia żelazna, Warszawa
2014 - wystawa „Nurt ciepłej niestałości”, Pracownia żelazna, Warszawa
2014 - wystawa „Sto*Disegnando/Rysuję”,, Galeria V9, Warszawa­
2014 - wystawa „Sto*Disegnando/Rysuję”, Casa Testori, Mediolan
2015 – wystawa „Co będziesz malował kiedy przyjdzie wojna”, Galeria Turbo
2015 – wystawa finałowa konkursu APH w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
2015 – wystawa „Niewojenni”, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa

 

Godziny otwarcia Pawilonu Sztuki

śr. - pt.: 12.00 –18.00