Aleksandra Prusinowska "Góra", wystawa w Pawilonie Sztuki 2016

Aleksandra Prusinowska

Góra

wernisaż: 28.04.2016, godz. 18.00 (czwartek)

wstęp wolny

 

28 kwietnia 2016 – 30 czerwca 2016

 

Pawilon Sztuki ERGO Hestia

ul. Franciszka Kostrzewskiego 1, domofon 131, Warszawa

Materiały prasowe do pobrania TUTAJ

 

Kolejna wystawa w Pawilonie Sztuki będzie prezentacją najnowszych obrazów i linorytów Aleksandry Prusinowskiej. Artystka z Trójmiasta, która jest laureatką konkursu Artystyczna Podróż Hestii z 2010 roku, na swojej indywidualnej wystawie w Warszawie zaprezentuje prace związane z motywem góry.

Inspirują mnie momenty, przelotne myśli - tak o swoich pracach mówi malarka Aleksandra Prusinowska. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie na Wydziale Grafiki jest asystentką w pracowni linorytu prof. Janusza Akermanna.

W twórczości Aleksandry Prusinowskiej, od urodzenia związanej z Trójmiastem, motyw gór pojawił się w pracach, powstałych na przestrzeni ostatnich lat. Artystka poprzez swoje obrazy pragnie dać widzom możliwość ucieczki od rzeczywistości, obcowania z czymś pięknym i bardzo indywidualnym.

Prusinowska wykorzystuje w swoich realizacjach intensywne kolory, gra podziałami przestrzeni. Jak na mapach kartograficznych, dzieli płaszczyznę płótna, nadając jej nową, odmienną rytmikę od tej panującej w naturze. Intensywne barwy stosowane przez artystkę odrealniają krajobraz gór. Abstrakcyjne widoki z górskim pejzażem wydają się być nie z tego świata. Dzięki graficznej strukturze i powtarzalności motywu, Prusinowska tworzy nową kontemplacyjną przestrzeń do interpretacji tematu, na którą widz może się wspiąć.  

Artystka zmierza się z tematem gór w swoich najnowszych pracach, odnosząc się w nich do motywu siły i samotności, tworząc ich własną interpretację. Niedostępność szczytów górskich wzmaga ich tajemniczość. Skierowanie uwagi widza w stronę gór, ukierunkowuje jego myśli ku innym, duchowym sprawom. Góra jest bowiem miejscem  mocy, symbolicznym punktem połączenia dwóch światów, różnych wymiarów.

Wystawa jest także okazją do bliższego poznania twórczości kolejnego laureata konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz tego jak jego droga twórcza zmieniła się na przestrzeni lat, od momentu wygranej. Dzięki wystawie Aleksandry Prusinowskiej w Pawilonie Sztuki widzowie będą mieli okazję również lepiej poznać technikę linorytu, w której pracuje artystka.

 

Aleksandra Prusinowska, ur. w 1986 r. w Gdyni. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa z dyplomem w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego i aneksem z linorytu w pracowni prof. Czesława Tumielewicza.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka woj. Pomorskiego, Miasta Gdyni oraz Fundacji „Porozumienie bez barier” Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Laureatka II nagrody w 9. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii", Nagrody Dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w V Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy 2014 oraz Grand Prix w konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch 2015.

Obecnie na Wydziale Grafiki ASP Gdańsk jest asystentką w pracowni Linorytu prof. Janusza Akermanna. Swoje prace wystawiała między innymi w Miejskiej Galerii we Wrocławiu, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Pałacu Sztuki w Krakowie oraz Galerii Arsenał w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Trójmieście.

 

Godziny otwarcia Pawilonu Sztuki

pn., wt., śr., pt. 15.00 - 17.00
czw. 15.00 - 18.00
lub po umówieniu telefonicznym  +48 513 525 045