Maciek Niemojewski "These places", wystawa w Pawilonie Sztuki 2016

Maciek Niemojewski

These Places

 

wernisaż: 15 listopada, wtorek, godz. 18.00

Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa

Wystawa trwa do 6 grudnia 2016.


Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00

środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045

 

Warszawski artysta Maciek Niemojewski na swojej indywidulanej wystawie w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia w Warszawie zaprezentuje cykl fotografii pt. These places, które wykonał kilka dni po atakach terrorystycznych w Paryżu.

 

Jak wyglądają miejsca po zamachach terrorystycznych? Jak patrzy się na przestrzeń, w której wystrzelono tysiące naboi? Jak zmienia się krajobraz po wybuchu bomby?

Dokładnie rok po wydarzeniach w Paryżu, Maciek Niemojewski pokazuje w Pawilonie Sztuki w Warszawie cykl These Places, czyli fotografie miejsc ataków terrorystycznych, które zrobił kilka dni po tragedii. Terroryści uderzyli w kilku punktach miasta jednocześnie – Stade de France, Rue de la Fontaine, Rue Alibert i Rue Biacht, Rue de Charonne, Boulevard Voltaire i Bataclan. Doszło do trzech eksplozji i sześciu strzelanin. Zginęło 130 osób.

Artysta, który dosłownie trzy dni po tych wstrząsających wydarzeniach znalazł się w Paryżu i był naocznym świadkiem panującej tam atmosfery, nie stworzył reportażu z miejsc tragedii. These places to stonowane kolorystycznie, proste w formie, czyste obrazy – pocztówki. Ich forma wpisuje się w estetyczną, wyczyszczoną strefę współczesnej kultury wizualnej, chociaż treść w nich zawarta wyraża tragedię, której nie potrafimy ogarnąć myślą i językiem. Jak mówi artysta:  „W moich zdjęciach przemawia wizualna wstrzemięźliwość, prosta forma i mocny detal, które sprawiają, że zaczynasz wyobrażać sobie co się tam działo”.

 Wystawa Maćka Niemojewskiego jest refleksją nad pamięcią miejsc, które noszą w sobie tragiczną historię. Autor uchwycił moment między nienaruszonym stanem pamięci „przed”, a budowaniem nowej pamięci „po” – w przestrzeni, która nigdy nie będzie taka sama. Pełne pustki obrazy zmuszają, abyśmy sami wypełnili je treścią.

Ewa Mielczarek

 

MACIEK NIEMOJEWSKI warszawiak, żoliborzanin, urodzony w 1989 roku , absolwent stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową na wydziale Sztuki Nowych Mediów obronił w pracowni Prota Jarnuszkiewicza. W latach 2008-2009 studiował na Akademii Fotografii. Jest współzałożycielem fundacji Wihajster, która zajmuje się promocją twórczości młodych artystów. Pierwszy cykl dokumentalny „W drodze” prezentował w Hotelu Europejskim. Brał również udział w zbiorowych wystawach Respect WWA w 1500 m2, “Showroom” w Ney Gallery&Prints i Wiedererkennnen – This is Poland II w Dreźnie. Miał również indywidualną wystawę projektu “Styk” w galerii Radna 6/8.  Artysta działa głównie na polu fotografii dokumentalnej. W swoich pracach koncentruje się na przedstawianiu relacji pomiędzy przestrzenią a człowiekiem.

Patronat honorowy:
Instytut Francuski w Polsce