Olga Kowalska "Obietnica sukcesu", wystawa w Galerii Studio w Warszawie 2016

Olga Kowalska
Obietnica sukcesu

wernisaż / performans: 19 stycznia 2017, czwartek, godz. 19.00 (rozpoczęcie performansu)
Galeria Studio / PKiN / pl. Defilad 1, Warszawa
(wejście od ul. Marszałkowskiej)

Wystawa potrwa do 10 lutego 2017.

kurator: Hubert Gromny

Olga Kowalska, laureatka jubileuszowej 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, na swojej indywidulanej wystawie w warszawskiej Galerii Studio zaprezentuje projekt pt. „Obietnica sukcesu”, w którym konfrontuje dwa przeciwstawne pojęcia:sukcesu i porażki.

Wystawa Olgi Kowalskiej odbywa się po zakończeniu przez artystkę miesięcznej rezydencji w Hiszpanii, gdzie na wydziale artystycznym Uniwersytetu w Walencji współpracowała z tamtejszymi wykładowcami i lokalnym środowiskiem twórczym:

- Wyjazd do Walencji był moją pierwszą rezydencją artystyczną – mówi Olga Kowalska. - Na początku nerwowo rozglądałam się dookoła, szukając materiałów na swoją pierwszą indywidulaną wystawę. Po dwóch tygodniach zrozumiałam, że stres i nagrywanie wszystkiego bez konkretnego planu to niekoniecznie przepis na udane dzieło. Tutaj z pomocą przyszedł mi kurator Hubert Gromny – dodaje.

Artystka, która obecnie wciąż studiuje na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w swojej twórczości zajmuje się głównie performansem i wideo. Uwagę jury konkursowego zwróciła pracą pt. „Dom”, opowiadającą o skomplikowanych relacjach pomiędzy ciałem a prywatną przestrzenią, która staje się polem walki o tożsamość, seksualność i niezależność. Jury doceniło intelektualne i formalne walory filmu, który konfrontuje widza z fundamentalnymi kwestiami związanymi z cielesnością, jak i pamięcią przedmiotów.

Do Galerii Studio artystka zaprasza publiczność na przygotowany specjalnie z myślą o tej wystawie wideoperformans, podczas którego połączy się ze sobą z przyszłości i odpowie na nurtujące ją pytania dotyczące kariery artystycznej - Co zrobić, żeby szybko stać się sławnym i bogatym? Jaka będzie przyszłość millenialsów?

Jest rok 2037 Olga Kowalska w należącej do Robyn Fenty galerii “!” dokonuje performansu, w którym za pomocą Skype’a kontaktuje się sama z samą sobą z roku 2017. To właśnie na rok 2017 wypadała wystawa pokonkursowa Artystycznej Podróży Hestii, w której artystka została laureatką drugiej nagrody. W świecie sztuki dyscypliną konkursową jest autoprezentacja. Aby wygrać uczestniczka musi skoncentrować się na własnym wizerunku jednocześnie patrząc na siebie cudzym wzrokiem - wzrokiem jury. Stres napędzany cichą konkurencją pomiędzy koleżankami i kolegami, kończy się dekoracją zwycięzców – ostatecznym potwierdzeniem, że sukces nie jest jedynie odroczoną w przyszłość obietnicą. W istocie jest on czymś gorszym. Sukces to samospełniająca się przepowiednia. 

Olga Kowalska (ur. 1992) – ukończyła studia licencjackie na ASP w Krakowie. Obecnie studiuje na ASP w Warszawie. Jej prace były wystawiane w Polsce i za granicą, m.in. w: Galerii Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, CSW Zamku Ujazdowskim, EKKM Modern Art Museum w Tallinnie oraz Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Pokazywała prace na takich festiwalach jak m.in: Narracje w Gdańsku, Sziget Festival w Budapeszcie i Estonian Music Days w Tallinnie. Laureatka II nagrody Artystycznej Podróży Hestii 2016, nominowana do Festiwalu Młode Wilki 2016. Zajmuje się głównie performansem i wideo.

 

(foto. O. Skowron)