Natalia Rybka "Powroty”, wystawa w Pawilonie Sztuki 2017

Natalia Rybka

Powroty

 

wernisaż: 10 marca 2017, piątek, godz. 18.00

Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa

wystawa trwa do 9 maja 2017


godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00

środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045

 

Natalia Rybka, finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii z roku 2015, w Pawilonie Sztuki zaprezentuje swój najnowszy projekt pt. Powroty. Artystka na warszawską wystawę przygotowała serię prac utrzymanych w charakterystycznej i rozpoznawalnej stylistyce – tej samej, która urzekła jury 14. edycji konkursu i którą podziwiać można było na wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.


W swoim malarstwie Natalia Rybka nieustannie powraca do tematów związanych z ontologią i tworzeniem własnej rzeczywistości. Artystka kreuje świat na pozór dopracowany, realny – w sposób wręcz hiperrealistyczny. Realność ta jednak okazuje się zaburzona i abstrakcyjna w momencie zapisu postaci, którą dostrzegamy wyraźnie na płótnach artystki jako zatrzymany w kadrze cień.

Ten głęboko zastanawiający szczegół staje się na wskroś metafizyczny, kiedy uświadomimy sobie, że ułożona z roślin postać może być śladem powrotu DO lub Z rzeczywistości, specyficznym zapisem przechodzenia na drugą stronę obrazu. W ten sposób, równoczesność przeciwstawnych perspektyw – zmysłowej i materialnej, duchowej i realnej – widoczne są na każdym poziomie obrazu oraz w każdym geście naniesienia farby na płótno. W konsekwencji „powroty” oznaczają swobodne przemieszczanie się pomiędzy dwoma różnymi światami a tym samym rodzaj gry, do której zaprasza nas Natalia Rybka.

Seria obrazów, które składają się na projekt Powroty, jest tak naprawdę pytaniem o możliwości ludzkiego poznania. Czasami bowiem wystarczy tylko spojrzeć, żeby w rzeczywistości lub nierealności znaleźć odpowiedni moment do powrotu.

 

Natalia Rybka - urodzona w 1988 roku; absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W sztuce głównie zajmuje się pojęciem istoty w ujęciu ontologicznym i metafizycznym. Jako finalistka 14. edycji konkursu APH, brała udział w wystawie finałowej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na swoim koncie ma także inne wystawy, m.in.: Nowy obraz/nowe spojrzenie (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu), Międzynarodowa Wystawa Rysunku (Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu), Obraz Roku (Rondo Sztuki w Katowicach), Najlepsze Dyplomy ASP 2016 (Wielka Zbrojownia w Gdańsku). Artystka jest laureatką Grand Prix 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie Jesienne Konfrontacje w Rzeszowie; brała również udział w projekcie Fundacji Benettona pt. Imago Mundi.