"Jednoczesność zdarzeń” wystawa w CSW w Toruniu 2017

JEDNOCZESNOŚĆ ZDARZEŃ

Wystawa wybranych prac laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii

17 marca 2017 – 16 kwietnia 2017

 

Wernisaż: 17 marca 2017 / piątek / godz. 19.00

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” / ul. Wały gen. Sikorskiego 13 / Toruń 

 

Artyści: Natalia Bażowska, Karolina Bielawska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Matěj Frank, Małgorzata Goliszewska, Natalia Jamróz, Piotr Kołakowski, Olga Kowalska, Magdalena Łazarczyk, Krzysztof Maniak, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Piotr Urbaniec, Xavery Wolski, Marcin Zawicki

 

Kuratorzy: Piotr Szpilski / Mateusz Kozieradzki

 

Na wystawie „Jednoczesność zdarzeń” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprezentowanych zostanie kilkanaście prac młodych twórców, będących laureatami lub finalistami ubiegłorocznych edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Toruńska wystawa to niezwykły moment spotkania dwóch na pozór odległych perspektyw - pokoleniowej i czasowej — gdzie równoprawny i ważny głos mają przedstawiciele jednej i drugiej strony.

Artystyczna Podróż Hestii po raz kolejny wyrusza w Polskę, żeby pokazać szerokiej publiczności prace młodych twórców — laureatów konkursu APH. Tym razem — z wystawą „Jednoczesność zdarzeń” - zatrzymuje się w Toruniu. Na wystawę składa się osiemnaście prac młodych artystów, którzy tworzyli w określonej chwili — kiedy byli studentami wydziałów artystycznych różnych polskich uczelni, a poprzez udział w konkursie zdecydowali się zaprezentować swoją wypowiedź na wybrany temat. Chociaż poszczególne prace powstawały w przeciągu kilku lat, ich autorzy tworzyli w bardzo podobnym dla siebie momencie — byli młodzi, poszukujący, komentujący, budujący swoją tożsamość artystyczną. Język ich wypowiedzi, poruszane tematy, stosowane techniki są różne. Łączy ich ten sam moment życia, kiedy ich spojrzenie na świat i sztukę zostało zauważone przez jury lub wygrywało konkurs.

— Piotr Szpilski wybrał do wystawy prace szesnastu młodych artystów, tworzących obiekty różniące się w temacie i sposobie wypowiedzi artystycznej, ale mające jeden wspólny mianownik — czas, w jakim powstawały. Z jednej strony układają się one w abstrakcyjną mapę wzajemnie przecinających się wątków, z drugiej prezentują jeden wspólny obraz doświadczeń i refleksji, łączący twórcę i odbiorcę — tłumaczy Mateusz Kozieradzki, kurator CSW w Toruniu.

Artystyczna Podróż Hestii to nie tylko odbywający się od 15 lat konkurs, w ramach którego udało się już zrealizować 24 rezydencje artystyczne w Nowym Jorku i Walencji oraz zgromadzić ponad 30 dzieł sztuki w kolekcji. To także całoroczny program promocji młodej sztuki, dzięki któremu  zorganizowano 33 indywidualne i zbiorowe wystawy w całym kraju:

— Z pracami tworzonymi przez uczestników naszego konkursu docieramy w różne regiony Polski – zarówno do mniejszych, jak i większych miast. Mam nadzieję, że toruńska wystawa stanie się inspirującą i angażującą dla tutejszych odbiorców podróżą w „czasoprzestrzeni”. Podróżą, która odkryje przed nami wszystkimi, jak wiele łączy nas dzisiaj ze sprawami podjętymi przez młodych artystów w przeszłości — mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Wystawa „Jednoczesność zdarzeń” organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także prace laureatów konkursu, które prezentowane są szerokiej publiczności w różnych regionach w kraju — w mniejszych i większych miastach. I tak, wystawa w Toruniu jest kolejną – po Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Głogówku, Wrocławiu, Sopocie, Warszawie i Kaliszu – okazją, żeby zapoznać się z niecodzienną perspektywą i widzeniem świata przez młodych twórców.

 

Godziny  otwarcia CSW w Toruniu:

poniedziałek: nieczynne

wtorek – czwartek: 10:00 – 18:00

piątek: 10:00 – 20:00

sobota – niedziela: 12:00 – 18:00

www.csw.torun.pl