Łukasz Biliński "PHOTO BOOK", wystawa w Pawilonie Sztuki 2017

Łukasz Biliński 
PHOTO BOOK

wernisaż: 18 maja 2017, czwartek, godz. 18.00

Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa

wystawa trwa do 28 czerwca 2017


godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00

środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045


Mam całe sterty zdjęć dokumentujących moje pielgrzymki, i czasem rozkładam je jak karty do tarota albo karty bejsbolowe z fotografiami członków jakiejś wymyślonej niebiańskiej drużyny bejsbolowej. Teraz mam jedno zdjęcie Sylvii wiosną. Jest bardzo ładne, chociaż brak mu tej migotliwości, jaką charakteryzowały się tamte zaginione. Tak naprawdę niczego nie można skopiować. Miłości, klejnotu, nawet jednej linijki wiersza.

/ Patti Smith, Pociąg linii M

 

Prezentowana w Pawilonie Sztuki ERGO Hestii wystawa Łukasza Bilińskiego PHOTO BOOK składa się z obrazów będących migawką, śladem sytuacji „zapożyczonych” z rzeczywistości, które w procesie twórczym przyjęły nową formę i nową treść. Istotnym staje się tutaj gest wyboru – za pomocą różnych mediów: telewizji, gazet – artysta wyszukuje zdjęcia, obrazy, ujęcia czy portrety, które następnie przemalowuje na płótno w monochromatycznej stylistyce bieli i szarości. Tym samym decyduje o uwidocznieniu takich elementów wyglądu, które są dla niego ważne lub interesujące. Powstaje dzięki temu quasi-fotograficzny album, będący z jednej strony osobistym zbiorem wspomnień artysty, ale także opowieścią zabarwioną relacjami pomiędzy różnymi obiektami.

Wspomnienia zapisane w PHOTO BOOK - poprzez gest przemalowania i naniesienia na płótno – stają się własnością artysty. Bez tego działania, na pozór spokojne czyste obrazy-fotografie, uległyby rozmyciu przez ładunek pustki, jaki w sobie niosą. W ten sposób powstaje swoisty kolaż zbudowany na poziomie kontekstów pomiędzy poszczególnymi kliszami „wklejonymi” do albumu Łukasza Bilińskiego, gdzie emocje takie jak ból, cierpienie, radość i miłość mieszają się, przybierając formę wyreżyserowaną przez artystę z zapożyczonej pamięci.

Piotr Szpilski

 

Łukasz Biliński - laureat konkursu Artystyczna Podróż Hestii w 2011 roku – jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodził się w 1987 roku. Mieszka i tworzy w Krakowie. Do konkursu APH przystąpił jako student IV roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka oraz w pracowni rysunku na Wydziale Rzeźby u prof. Ewy Janus. W 2012 roku ukończył krakowską ASP na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. W 2011 roku odbył stypendium na Universität der Künste w Berlinie w pracowni prof. Marka Lamerta. Swoje prace prezentował m.in. w Artes Gallery w Nowym Jorku (2011), na wystawie malarstwa w Galerii BWA w Tarnowie (2011) i na wystawie malarstwa w ramach Fashion Week Berlin w Edged Showroom (2012).