[x] Wystawa wybranych prac finalistów i laureatów konkursu APH w dialogu z obrazem Antoniego Starczewskiego w Łodzi 2018

[x]

Wystawa wybranych prac finalistów i laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii w dialogu z obrazem Kompozycja (1978) Antoniego Starczewskiego.

 

9 marca 2018 – 23 marca 2018

Wernisaż: 9 marca 2018 / piątek / godz. 19.00

Galeria Olimpus / al. Kościuszki 24 / Łódź

 

Artyści: Karolina Bielawska, Matěj Frank, Natalia Jamróz, Ewa Kasperek, Magdalena Łazarczyk, Antoni Starczewski, Katarzyna Szymkiewicz, Piotr Urbaniec, Xavery Wolski, Marcin Zawicki

 

Łódzka wystawa „[x]” łączy ze sobą dwie na pozór odległe perspektywy - pokoleniowe i czasowe - gdzie równoprawny i ważny głos mają przedstawiciele jednej i drugiej strony. Na wystawie zobaczymy wybrane prace finalistów i laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz „Kompozycję” (1978) Antoniego Starczewskiego, która w kontekście prac młodych, współczesnych artystów staje się kluczem do przypatrywania się rytmowi jako kategorii tworzenia.

Artystyczna Podróż Hestii to całoroczny program promocji młodej sztuki, który prezentuje szerokiej publiczności w różnych regionach Polski - zarówno w mniejszych, jak i większych miastach - prace tworzone przez uczestników konkursu APHTym razem, z wystawą „[x]”, Artystyczna Podróż Hestii zatrzymuje się w Galerii Olimpus w Łodzi, gdzie idąc tropem wyznaczonym przez twórczość Antoniego Starczewskiego, koncentruje się na idei kompozycyjnego rytmu.  

To nie przypadek, że rytm – kluczowe przecież dla awangardy pojęcie – jest głównym motywem łódzkiej wystawy „[x]”. Składają się na nią bowiem obiekty różniące się w temacie i sposobie wypowiedzi artystycznej, ale będące w bezpośrednim, „rytmicznym” związku z rysunkiem Antoniego Starczewskiego pt. „Kompozycja” (1978). Co istotne, wszystkie prezentowane prace prowokują do szukania między nimi zależności, do autorskiej dowolności w układaniu. Działanie to jest próbą bezpośredniego przeniesienia na sztuki plastyczne formuły stosowanej w muzyce - ad libitum, która daje odbiorcy (do)wolność wykonania, dowolność rytmu, ale także w jego rękach zostawia decyzję o ostatecznym wyglądzie projektu.

Wystawa „[x]” organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także prace laureatów konkursu, które prezentowane są w całej Polsce. I tak, wystawa w Łodzi jest kolejną okazją, żeby zapoznać się z niecodzienną perspektywą i widzeniem świata przez młodych twórców.

Wystawa przygotowana we współpracy merytorycznej z Anną Theiss i Piotrem Szpilskim.

www.galeria-olimpus.pl

Fotografie: Maja Piątek