Przemysław Garczyński, "Perspektywa +", wystawa w Pawilonie Sztuki Warszawa 2019

Przemysław Garczyński

Perspektywa +

 

wernisaż: 12 stycznia 2019, sobota, godz. 11.00

Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa

wystawa trwa do 22 lutego 2019


godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00

środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513 525 045

 

Tytuł cyklu „Znaki na Niebie” odnosi się do możliwości odnajdywania w wyjątkowych zjawiskach głębszych znaczeń. Moje obrazy opowiadają o człowieku, a dokładniej o tym, co pozostawił po sobie: w sensie dosłownym -„na ziemi” i w przestrzeni metafizycznej - „nad ziemią”.

Nie istnieje jeden punkt odniesienia dla tworzonego przeze mnie cyklu. Bardziej mogę określić pola wpływów czy inspiracji, które na siebie częściowo zachodzą, stykają się na swoich granicach, tworząc nowej jakości treści. Interesują mnie pozornie różniące się od siebie światy: rzeczywistość wirtualna, sztuka opowiadająca o przeżyciu sacrum, interpretacja symboliczna rzeczywistości czy natura w nawiązaniu do architektury. Może nie jest to zbyt widoczne w mojej twórczości, ale szalenie inspirują mnie mistrzowie malarstwa, począwszy od średniowiecza aż po współczesnych twórców.

Często tworzę zestawienia kolorystyczne wynikające z obserwacji rzeczywistości. Natura koloru jest emocjonalna, intuicyjna. Nie oznacza to jednak, że opiera się na prostych wzruszeniach. Kolor odkrywa przed nami rzeczywistość symboliczną. Linia i geometria są natomiast wynikiem logicznej analizy i siły rozumu. Wynalezienie konturu jest według mnie jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Tworząc nową pracę, łączę intuicję z logicznym, harmonijnym zakomponowaniem kompozycji czy wewnętrznego sensu obrazu. Najwięcej ładunku emocjonalnego niosą ze sobą peryferia. Każdy zbiór inspiracji jest dla mnie istotny, chociaż pozornie mogą one nie mieć ze sobą wiele wspólnego.

Interpretując rzeczywistość staram się stworzyć przestrzeń, w której przetwarzam doświadczenia realistyczne na symboliczne, zapraszając tym samym widza do wejścia w ten ukryty świat. Staram się stworzyć „inną przestrzeń” - równoległą, ale odcinającą się od potocznie rozumianej materii świata. Nie jest to świat alternatywny, jest to uzupełnienie dobrze znanej nam rzeczywistości. Maluję z intuicyjnym przeczuciem istnienia przestrzeni duchowej i to jest właśnie klamra kompozycyjna zamykająca cykl „Znaki na niebie”. Mojego malarstwa nie można jednak nazwać sakralnym, nie podejmuję też prób tworzenia moralitetów.

 

 Przemysław Garczyński