Projekt Okno

Anna Kwiatkowska - bez tytułu

Artysta/Artystka
Anna Kwiatkowska
Tytuł projektu
bez tytułu
Przedsiębiorca
Black & White Coffee
Miejsce
ul. Władysława IV 28, Gdynia
Wróć na stronę główną

„Modernizm Gdyni – miasta, w którym realizuję swoją witrynę – jest dla mnie utopijny, a i same utylitarne założenia modernizmu są sprzeczne z moim działaniem, mocno gestualnym i nieopierającym się o żadną regułę użyteczności. Na zasadzie tego kontrastu buduję swój projekt, rozwijający się w czasie i rosnący jak żywy organizm.

Obecnie wiele się dzieje, a moje malarstwo jest reakcją na to, co na zewnątrz. Mam dużo energii i bodźców, i tak jak kobiety w Polsce, jestem teraz wściekła – malując oddaję tę złość w farbie. Gesty w projekcie przy takiej skali szyby muszą być energiczne, konkretne; może właśnie złe. W mojej pracy chodzi o emocje. Nie chcę ukrywać tego, że jest mi źle, chcę to zaakceptować budując w ten sposób swoją autonomię przez wyrażanie siebie za pomocą gestu”

kuratorka: Anna Palacz-Brzezińska

Anna Kwiatkowska jest przede wszystkim malarką; w swojej twórczości skupia się w dużym stopniu na samym procesie tworzenia, który jest równorzędny (a niekiedy nawet ważniejszy) z efektem końcowym. Tworzy bardzo ekspresyjne abstrakcje, z wyraźnym duktem prowadzenia farby, które powstają spontanicznie, pod wpływem emocji – dopiero po zakończeniu pracy artystka doszukuje się w powstałych formach skojarzeń i nadaje im tytuły. Drugą pasją artystki jest taniec – to właśnie z pracy z ciałem i analizy ruchu wywodzi się jej ekspresyjny malarski styl.

Projekt realizowany w gdyńskiej kawiarni również oparty jest o abstrakcyjne malarstwo, analogiczne do prac artystki na płótnie. Kwiatkowska, wykorzystując paletę barw komponującą się z wnętrzem lokalu, nadaje swojej pracy aspekt performatywny: w ciągu dwóch tygodniu trwania wystawy, artystka będzie stopniowo domalowywać nowe elementy na szybie witryny. Kwiatkowska wykorzystuje kontekst miejsca kontrastując chłodną, „intelektualną” architekturę modernistycznej Gdyni ze swoich ekspresyjnym, emocjonalnym sposobem malowania.

Artystka

Anna Kwiatkowska (ur. 1997) – obecnie studentka V roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (w pracowni dyplomowej prof. Piotra Józefowicza i dr. Marcina Zawickiego). Od 2019 roku jest rezydentką Kolonii Artystów – Dolne Miasto. Zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem. 
„Jestem malarką, ale długo byłam tancerką. Badam jak ciało i gest przekładają się na zapis w malarstwie. Interesuje mnie to, co jest w tym procesie nieświadome. Pozwalam sobie na obserwacje emocji i szybką, ekspresyjną reakcję na nie”

Przedsiębiorca

"Chcieliśmy robić w życiu to, co kochamy, co jest naszą pasją. Lata pracy w gastronomii nauczyły nas pokory, dyscypliny i cierpliwości. Postanowiliśmy rozwijać się w każdy możliwy sposób, od różnorodnych szkoleń, poprzez starty w zawodach zarówno w kraju, jak i za granicą. Mamy szczęście, bo bycie Baristą pozwala na odkrywanie kawy codziennie na nowo, na szukanie nowych technik, nowych smaków, słowem - pozwala na nieustanne samodoskonalenie. Chcemy szerzyć kulturę picia dobrej kawy i zarażać innych miłością do niej. Dlatego też 15.08.2015 otworzyliśmy Kawiarnię Black and White Coffee"
- Barbara Szparagowska i Leszek Jędrzejowski

Fanpage kawiarni

Udostępnij

1 komentarzy dla "Anna Kwiatkowska"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *