Projekt Okno

Bożena Wydrowska - Tu wszędzie

Artysta/Artystka
Bożena Wydrowska
Tytuł projektu
Tu wszędzie
Przedsiębiorca
Księgarnia "Lektura"
Miejsce
ul. Okrzei 11, Żyrardów
Wróć na stronę główną

Projekt „Tu wszędzie” został zrealizowany we współpracy z  Towarzystwem Śpiewczym „Lira”, które w tym roku obchodzi również jubileusz 125-lecia. Oficjalną działalność chóru datuje się na 1895 rok, co czyni go najstarszym działającym chórem na Mazowszu. Został on założony przez pracownice i pracowników ówczesnych zakładów lniarskich – 2 lata po pierwszym strajku na ziemiach polskich zainicjowanym przez szpularki z żyrardowskiej fabryki, w którym ostatecznie wzięło udział ponad 8 tysięcy pracowników.

kuratorka: Maja Wolniewska

ZOBACZ FILM TUTAJ

„Posługując się siłą kobiecego głosu i ruchu, niegdyś będących wyrazem stawiania oporu i emancypacji robotnic, chcę zwrócić uwagę na ich aktualność i wymiar jako konstytucji i swoistej manifestacji bycia wobec dzisiejszej rzeczywistości. Poprzez choreografię i wspólne działanie, obserwuję wytworzenie się wzajemnych form umocnienia, łączenia i wsparcia, które mają istotne znaczenie w celu zachowania tradycji oraz tożsamości.

Projekt jest nie tylko wyrazem hołdu dla działalności chóru i jego historii, ale też zwróceniem uwagi na rzeczywisty problem przemijania i nieobecności, który także dotyczy działalności księgarni „Lektura”. W świecie, w którym realne spotkanie oraz kulturę czytania książek zastępuję się światem wirtualnych powiadomień, następuje proces zapominania.

Pieśń „Tu wszędzie”, którą miałam przyjemność wykonać z chórem ma dla mnie szczególne znaczenie nie tylko w kontekście obecnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce, ale też symboliczne – gdzie pomiędzy dwiema stronami tworzy się nić porozumienia, wymiany i zaufania. Będąc częścią Żyrardowa, miałam szansę odkryć jego widzialną i wyraźną historię w słowach i działalności tutejszej społeczności, której kulturotwórczy wymiar zapisany w zwyczajnej rzeczywistości ma szczególne znaczenie.”

Tu wszędzie jest sztuka.

Artystka

Artystka wizualna, performerka, choreografka oraz tancerka. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej głównym zainteresowaniem jest pojęcie tożsamości jako przedmiotu złożonego procesu kształtowania oraz rekonstrukcja nawyków odczuwania poprzez ćwiczenie umiejętności rozwijania większych pokładów empatii. Jej praktyka opiera się na alternatywnych technikach choreograficznych ruchu i głosu. W swojej pracy porusza temat ciała jako społecznie ukształtowanego tworu.  
Bożna jest również jedną z pierwszych osób, które zapoczątkowały kulturę Ballroom oraz rozpowszechniły taniec Vogue w Polsce. Od 2014 roku należy do międzynarodowej organiacji Royal House of Milan, która współtworzy Ballroom od 1989 roku w Nowym Jorku. Jest ona także inicjatorką Balu u Bożeny - pierwszego wydarzenia w Polsce, które łączy Ballroom z lokalną sceną muzyczną, integrując społeczności z różnych środowisk i kultur. W 2019 roku otrzymała tytuł Mother of Polish Chapter House of Milan oraz stworzyła pierwszą warszawską rodzinę – Kiki House of Sarmata.

Przedsiębiorca

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *