Małgorzata Mycek - Azyl
„Na podstawie wypowiedzi kilku osób korzystających z usług salonu staram się stworzyć ołtarzyk beztroski. Salon kosmetyczny staje się dla nich azylem, a po przekroczeniu jego progu na kilka błogich godzin znikają problemy życia codziennego.
kuratorka: Anna Palacz-Brzezińska
Do stworzenia tej pracy postanowiłam wykorzystać jeden z moich ulubionych materiałów, jakim są ścinki banerów reklamowych. Przejmuję ten materiał i używam go niezgodnie z jego przeznaczeniem, podobnie jak w niejednym domu w opakowaniu po lodach zamraża się koperek. Symbolicznie jednak pozostaje on wciąż banerem, którego zadaniem jest wyeksponować produkt wraz z jego wszelkimi zaletami”
Małgorzata Mycek w poznańskim salonie kosmetycznym przeprowadziła ankietę – postanowiła dowiedzieć się, dlaczego panie decydują się na skorzystanie z usług tej konkretnej kosmetyczki. Okazało się, że dla większości jest to rodzaj azylu, schronienia przed negatywnymi bodźcami świata. To czas spędzony beztrosko, bezproblemowo; czas tylko dla siebie. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi Mycek postanowiła namalować obraz w charakterystycznym dla siebie stylu kojarzącym się z dziecięcymi rysunkami flamastrem. Artystka jako medium malarskiego używa nieoczywistych materiałów – przede wszystkim są to niewykorzystane przez drukarnie ścinki banerów reklamowych. Odwołuje się więc tym samym również do świata wykreowanego przez reklamy i billboardy: sielankowego, idealizowanego, wyabstrahowanego z rzeczywistości. Projekt Małgosi Mycek odnosi się do zatrzymanego w czasie momentu beztroski; jest rodzajem afirmacji pewnego rytuału, który kobiety odprawiają w swoim gronie, w bezpiecznej dla siebie przestrzeni.
Artystka
Małgorzata Mycek ur. w 1993 w Sanoku.
Jestem malarką i performerką z Poznania. Dyplom magisterski obroniłam w pracowni Dominika Lejmana na UAP. Zajmuję się głównie malarstwem i ilustracją, ale chętnie korzystam z innych mediów takich jak film, performance czy instalacja. Dodatkowo organizuję oraz koordynuję wystawy oraz eventy muzyczne, prowadzę warsztaty.
Wychowałam się na peryferiach, w małej wsi w Bieszczadach w latach 90., co często eksploruję w swoich pracach. W moich projektach wybrzmiewa zaineresowanie kulturą wernakularną oraz zaangażowanie w bieżące sprawy polityczne. Sztuka jest dla mnie formą terapii i pozwala przepracować traumy oraz zmierzyć się z trudną rzeczywistością. Wchodząc w drag, który jest ważną częścią mojej twórczości, mogę zastanowić się nad własnymi granicami oraz nieco je przemeblować.
Chętnie angażuję się w projekty wspólne. Współtworzę oddolną inicjatywę Wydawnictwo Bomba. Jest to dla mnie medium do poznawania i zrzeszania artystek i artystów. W wyniku tej współpracy kuratorowałam oraz uczestniczyłam w kilku wystawach zbiorowych. Wydajemy także ziny, do których prace zgłaszają osoby z różnych krajów europy.
Brałam udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce oraz za granicą, realizowałam także własne projekty kuratorskie. Moje prace publikowane były w różnych zinach, katalogach oraz magazynach. Pod szyldem Wydawnictwa Bomba współorganizowałam w Poznaniu festiwal zinowy oraz szereg towarzyszących mu wydarzeń, w którym wzięły udział wydawnictwa z całego kraju. W 2019 inicjatywa Wydawnictwo Bomba została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie Młode Wilki.
