Poznaliśmy 10 wystaw, które otrzymają wsparcie Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii w roku 2024

Sztuka ma znaczenie — to hasło nowego, ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii. Program ma wspierać projekty artystyczne pozwalające lepiej rozumieć wyzwania teraźniejszości i poszerzać nasze wyobrażenia o przyszłości. Teraz poznaliśmy wszystkie wystawy, które otrzymają środki.

Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii skierowany jest do instytucji kultury oraz artystek i artystów planujących wystawy w 2024 roku. Celem wystaw ma być wzmacnianie przekazu o wspólnej odpowiedzialności za nasz świat. Projekt powinien zwiększać wiedzę społeczeństwa na temat zmieniającego się krajobrazu społecznego i środowiskowego, aktywizować społeczności lokalne i budować współpracę w zakresie rozumienia wyzwań współczesności.

– Zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania – podkreśla Maria Rosa, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii oraz dyrektor Biura Marketingu i PR w ERGO Hestii. – Ogólnopolski Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii jest najnowszym projektem Fundacji APH, która w 2024 roku kończy 10 lat. Chcemy prowokować artystów i artystki do szerokiej współpracy z przeróżnymi instytucjami kultury. Zależy nam, żeby nie unikać trudnych tematów, a nawet chcemy zachęcać do zgłębiania ich. Sztuka zawsze, mniej lub bardziej bezpośrednio, jako pierwsza podnosiła niełatwe kwestie i zmuszała do zadawania sobie złożonych pytań, na które często nie ma jednoznacznych odpowiedzi. W trzech naborach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego APH wybrane zostały projekty wystaw, które w niezwykle intrygujący sposób podejmują dialog z ważnymi współcześnie kwestiami, a także angażują odbiorców do działania poprzez podpowiadanie im, w jaki sposób mogą zmieniać wybrane aspekty naszej rzeczywistości.

Dziesięć wystaw, które otrzymają wsparcie w 2024 roku

Do pierwszej edycji Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii 2024 zgłoszono prawie 200 projektów z całej Polski. Warunkiem ubiegania się o dotację było dostarczenie kompletnej koncepcji wystawy wraz z opisem, terminem realizacji oraz uzasadnieniem zgodności z celami Programu. Należało również wskazać listę kuratorów, artystek i artystów oraz program działań edukacyjnych towarzyszących wystawie.

Po dogłębnej analizie zarząd Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, przy wsparciu Rady Doradczej Programu, wybrał dziesięć wystaw, które otrzymają wsparcie na przedstawione inicjatywy artystyczne w 2024 roku. Oto ich lista:

  • Wystawa „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
  • Wystawa „SPLASH: eco+hydrosexuals unite!” w Galerii lokal_30 w Warszawie
  • Wystawa „Ćwiczenia z uważności” Teresy Starzec i Alicji Bielawskiej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
  • Wystawa „Świetliste bartery, wilgotne koalicje”, indywidualna wystawa Magdaleny Lazar w BWA Krosno
  • Wystawa „Vive la Résistance! Współbycie” Marty Bogdańskiej organizowana w Fundacji Instytut Fotografii FORT w Warszawie
  • Wystawa „Dirty blood, De-Risking” Barbary Gryki w Galerii Labirynt w Lublinie
  • Wystawa „Encyklopedia” Weroniki Gęsickiej w Galerii Re:Medium w Łodzi
  • Wystawa „Powtarzać czas początku” w Lisowski Gallery w Warszawie
  • Wystawa „Biblioteka Pszczół” w Fundacji Rodriguez Gallery w Poznań
  • Wystawa „Chcemy całego życia. Feminizm w sztuce polskiej” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie