Już 27 czerwca wernisaż wystawy „Jaszczurka oznacza krótkotrwałe szczęście” Małgorzaty Rittersschild w Fundacji Arton w Warszawie

Już 27 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy „Jaszczurka oznacza krótkotrwałe szczęście” Małgorzaty Rittersschild w Fundacji Arton w Warszawie. Wystawa jest czwartą prezentacją prac artystki i jednocześnie symbolicznym momentem jej powrotu do tworzenia po kilkudziesięciu latach przerwy.

Małgorzata Rittersschild studiowała w pracowni prof. Stefana Gierowskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979–1984). W latach 80. współtworzyła środowisko artystyczne polskiej nowej ekspresji. Brała udział w pierwszych formacyjnych wystawach Gruppy: Las, góra, a nad górą chmura (BWA w Lublinie, 1983) i Tylko dzisiaj wieczorem kochanie (BWA w Lublinie, 1985). W latach 90. zawiesiła działalność artystyczną na ponad dwie dekady, pracując zarobkowo m.in. jako ilustratorka, graficzka, stylistka, tłumaczka, redaktorka, nauczycielka i arteterapeutka. W tym czasie stworzyła kilkadziesiąt szkicowników-notatników. W 2018 roku powróciła do zawodu artystki.

Małgorzata Rittersschild przy pracy nad serią Słońca, 1984, skan ze slajdu

 

Kuratorka wystawy Marika Kuźmicz pisze o twórczości Rittersschild: „Czy znasz ten moment, kiedy budzisz się z głębokiego snu: pełnego znaczeń, słów, zdarzeń i ich kolorów? Snu, w którym chcesz i potrafisz zaglądać do wnętrz rzeczy i istot (ptaków, ryb, aniołów), sprawdzać, czym są naprawdę. Ten moment nagłego przebudzenia, to krótka chwila, kiedy porządek snu i jawy mieszają się, nakładają na siebie, jak dwa przeźrocza i z dwóch obrazów, powstaje trzeci. Wrażenie mocy niedawnego snu jest wówczas nadal z nami. Towarzyszy nam realności zobaczonych we śnie zdarzeń i postaci, usłyszanych słów, które chcemy rozpoznawać jako znaki zwiastujące to, co nadejdzie na jawie: „Jaszczurka oznacza krótkotrwałe szczęście”.

Wystawę oglądać będzie można w warszawskiej siedzibie Fundacji Arton przy ulicy Foksal 11/4 między 27 czerwca a 14 września 2025 roku. Wystawie towarzyszyć będzie obszerny program edukacyjny i animacyjny, którego szczegóły przekażemy już wkrótce.

Wystawa została zrealizowana dzięki dotacji w ramach Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii.

Więcej informacji