Historia

W 2002 roku Piotr M. Śliwicki, ówczesny prezes Grupy ERGO Hestia, powołał konkurs artystyczny skierowany do studentów i studentek ostatnich lat Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Konkurs nazywał się Artystyczna Podróż Hestii.

Osiem edycji miało zasięg lokalny, w 2009 roku konkurs zorganizowano już w wymiarze ogólnopolskim. W 2014 roku powołana została Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, która objęła organizację konkursu, a wystawy finałowe przeniesione zostały do Warszawy. Pierwsza odbyła się w Domu Braci Jabłkowskich, kolejne – w latach 2015-21 – w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Ostatnia, 20. edycja konkursu APH, odbyła się w 2021 roku. Obecnie Fundacja prowadzi program mecenatu oraz projekty art brandingowe Fundatora. Jest organizatorem Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii 2024 oraz konkursu Literacka Podróż Hestii.

czerwiec 2014

13. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Warszawie

W latach 2002–2013 konkurs z małego, Gdańskiego plebiscytu dla studentów lokalnego ASP rozrasta się do rozmiarów ogólnopolskich. Do opanowania tej skali nie wystarczą już siły korporacyjne, potrzebna jest Fundacja. Artystyczna Podróż Hestii przenosi się do Warszawy.

Dom Braci Jabłkowskich, Warszawa
Zobacz więcej

30 czerwca 2014

Powołanie Fundacji Artystyczna Podróż Hestii

Fundacja powołana została przede wszystkim do koordynacji prac związanych z konkursem Artystyczna Podróż Hestii. Między 2002 a 2013 rokiem konkurs APH rozrósł się z małego, Gdańskiego konkursu dla studentów tamtejszego APH do rozmiarów ogólnopolskich.

grudzień 2014

Spacerownik Literacki

Pierwszy Spacerownik Literacki był wewnętrznym biuletynem korporacyjnym dla pracowników ERGO Hestii. Szybko stał się ogólnodostępnym magazynem internetowym, choć nigdy nie stracił kameralnego charakteru wydawnictwa dla najbliższego grona. Od 2014 roku ukazało się ponad 100 wydań Spacerownika.

grudzień 2014

„Stracone znalezione” – Xavery Deskur

Wystawa indywidualna laureata 13. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. „(…) z jednej strony wygrałem rezydencję w Nowym Jorku, a z drugiej – straciłem cały materiał wideo, który tam zrealizowałem. Na szczęście dało to materiał na ciekawą wystawę.”

Galeria PROPAGANDA, Warszawa

styczeń 2015

„Przez pryzmat” – wystawa finalistów i finalistek konkursu Artystyczna Podróż Hestii

„Przez pryzmat wystawy można podejrzeć, czego szukają i co proponują swoim widzom najciekawsi młodzi artyści, i to na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat” – Piotr M. Śliwicki

Galeria Arsenał, Poznań
Zobacz więcej

luty - marzec 2015

Ostatnia i pierwsza osoba musi mieć psa - Małgorzata Goliszewska

Wystawa indywidualna laureatki 13. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. „Goliszewska nagrywała dźwięki wydawane przez nią podczas snu – trudne do zrozumienia odgłosy, zlepki zdań, pojedyncze słowa, fragmenty rozmów oraz piosenki. Jest to dokumentacja momentów z życia, które nieustannie jej umykały, a zarazem były jego nieodłączną częścią”.

Galeria LETO, Warszawa

maj 2015

14. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

„Patrząc na wystawę finałową 14. edycji konkursu – ponownie w Warszawie, a premierowo w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – myślę o tym, jak daleko dotarła jego idea i co nowego przyniosła. (…) Artystyczna Podróż Hestii to dziś wielowątkowe, nowatorskie przedsięwzięcie w dziedzinie mecenatu kultury..."

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
Zobacz więcej

2015

Wystawa polskiej ilustracji książek dla dzieci

Ekspozycja kolekcji ERGO Hestii, składającej się z 27 prac 13 polskich ilustratorów książek dla dzieci z lat 50., 60., 70. i 80 – złotego okresu rozkwitu tej dziedziny sztuki w Polsce.

Budynek ERGO Hestii, Marina 3, Sopot – wystawa stała
Zobacz więcej

luty – marzec 2016

„Przypomina mi się śnieg” - Krzysztof Maniak

Wystawa indywidualna laureata 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. „Krzysztofa Maniaka interesuje to, co jest tu i teraz: falowanie traw na wietrze, zmieniające się pod wpływem naturalnego światła kolory, faktura i kształt kamienia. Prace z cyklu ‘Przypomina mi się śnieg’ to w większości autoportrety wobec natury. Artysta w bardzo bezpośredni sposób pokazuje na nich zapis swoich interwencji w plenerze.”

BWA Warszawa

maj - czerwiec 2016

15. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii – DIALOG

„Tegoroczny finał to nie tylko ogłoszenie nazwisk laureatów podczas uroczystego wernisażu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ale też – mamy taką nadzieję – początek szerszej debaty o roli prywatnego mecenatu artystycznego w budowaniu przyjaznego środowiska współpracy z artystami. Stawiamy na dialog.” – Magdalena Kąkolewska.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
Zobacz więcej

lipiec 2016

„Wśród twarzy” – wystawa finalistów i finalistek konkursu Artystyczna Podróż Hestii

„15 artystów i artystek, laureatów i laureatek Artystycznej Podróży Hestii na 15. lecie konkursu, to zarazem tyleż indywidualnych odpowiedzi na pytanie o twarz jako inspirację. Jedni będą ją analizować, skupiając się na jej zmiennych wyglądach, inni uciekną przed jej przedstawieniem, wstawiając w jej miejsce zaskakujące, nieoczekiwane przedmioty.” – Bogusław Deptuła w katalogu wystawy.

Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
Zobacz więcej

grudzień 2016 – styczeń 2017

„Pusto” – wystawa zbiorowa

„Kontekst pustki stał się paradoksalnie ogniwem łączącym twórczość młodego pokolenia artystów z trudnymi wydarzeniami historycznymi, mającymi swoje miejsce w Kaliszu podczas II wojny światowej.”

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz
Zobacz więcej

styczeń - luty 2017

„Obietnica sukcesu” - Olga Kowalska

Wystawa indywidualna laureatki 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

„Jest rok 2037. W należącej do Robyn Fenty galerii ‘!’ Olga Kowalska wykonuje performance, w którym za pomocą skype’a kontaktuje się z samą sobą z roku 2017 – kiedy zajęła drugie miejsce w konkursie Artystyczna Podróż Hestii. Czy drugie miejsce to sukces, czy porażka?”

Galeria Studio, Warszawa

luty - kwiecień 2017

„Jednoczesność zdarzeń” – wystawa zbiorowa

„Chociaż poszczególne prace powstawały w przeciągu kilku lat, ich autorzy tworzyli w bardzo podobnym dla siebie momencie – byli młodzi, poszukujący, komentujący, budujący swoją tożsamość artystyczną. Język ich wypowiedzi, poruszane tematy, stosowane techniki są różne. Łączy ich ten sam moment życia, kiedy ich spojrzenie na świat i sztukę zostało zauważone przez jury konkursu Artystyczna Podróż Hestii.”

Muzeum Częstochowskie, Częstochowa oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Toruń
Zobacz więcej

czerwiec – lipiec 2017

16. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii – ZMIEŃ PERSPEKTYWĘ

„16. finał konkursu Artystyczna Podróż Hestii to prawdziwe święto młodej sztuki, które w tym roku mamy okazję celebrować w Muzeum nad Wisłą. Chcielibyśmy, aby potraktować to wydarzenie jako pozytywne wyzwanie, które ma wielką siłę oddziaływania na nasze postrzeganie świata, aby upatrywać w nim także szansy na zmianę perspektywy.” – Magdalena Kąkolewska.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum nad Wisłą, Warszawa
Zobacz więcej

marzec 2018

[x] – wystawa zbiorowa finalistów i finalistek konkursu APH

„Na wystawie w Galerii Olimpus zaprezentowane zostały prace finalistów i laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zestawione z „Kompozycją (1978)” Antoniego Starczewskiego, która w kontekście prac młodych współczesnych artystów staje się kluczem do przypatrywania się rytmowi jako kategorii tworzenia.”

Galeria Olimpus, Łódź
Zobacz więcej

czerwiec - lipiec 2017

17. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii – PRZESTRZENIE

„Wśród wielu otaczających nas przestrzeni, pole sztuki wydaje się szczególnie przyjazne. Nie tylko dlatego, że jest to miejsce nieustannej aktywności, ożywczych drgań, twórczych wizji i działań, ale przede wszystkim ze względu na jego uniwersalnych charakter, dzięki któremu wszyscy możemy stać się współuczestnikami artystycznych poszukiwań.” — Magdalena Kąkolewska.
Zobacz więcej

2018

Gramatyka kolekcjonowania – publikacja

„Gramatykę kolekcjonowania” przygotowaliśmy zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką, jak i tych, którzy już są jej pasjonatami. Rozkładamy na czynniki pierwsze podstawowe i zaawansowane aspekty związane z kolekcjonowaniem sztuki, które posłużą nam jako instrumentarium niezbędne do rozwoju świadomego kolekcjonowania. To nie obrazki i hasztagi, ale wiedza i zestaw praktycznych narzędzi. – Beata Niemczuk, Anna Theiss / Aurabilia.
Zobacz więcej

maj 2019

18. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii – REAKCJA

„Płynna rzeczywistość, w jakiej żyjemy i w jakiej funkcjonuje również świat sztuki, wymaga reakcji. Do aktywnego działania prowokuje zadawanie pytań i twórcza wymiana myśli. Do reakcji zachęca też tegoroczna wystawa finałowa konkursu APH, która być może stanie się pretekstem do merytorycznej dyskusji na temat postaw, doświadczeń i obaw, z jakimi borykamy się dzisiaj wszyscy, bez względu na profesję, w jakiej się rozwijamy.” – z katalogu wystawy finałowej 18. edycji konkursu APH.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
Zobacz więcej

wrzesień - listopad 2019

"Widok” – Józef Gałązka

„Józek Gałązka w sierpniu 2019 roku przemierzał Polskę z zaprojektowanym i wykonanym przez siebie powozem – mobilną pracownią, realizując i prezentując w nim swoje rzeźby. (…) zainspirowany pięknymi formami wózków z hot-dogami stworzył pierwsze szkice koncepcyjne powozu podczas rezydencji artystycznej w Residency Unlimited w Nowym Jorku w 2017 r., ufundowanej przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii.” – z materiałów Galerii Biuro Wystaw.

Biuro Wystaw, Warszawa

listopad – grudzień 2019

„Podróż Ergo Sum” – wystawa zbiorowa finalistek i finalistów konkursu APH

Podróż, w którą udają się laureaci i laureatki konkursu APH, oraz podróż, w którą Fundacja zabiera ich dzieła, stały się punktem wyjścia osobnej ekspozycji, na której zestawione zostały z „Kompozycją (1978)” Antoniego Starczewskiego. Przewodni motyw wystawy: „[x]” jest kluczowym pojęciem dla polskiej sztuki awangardowej, która swoją kolebkę ma właśnie w Łodzi.

Galeria Biała, Lublin
Zobacz więcej

2020

19. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

19. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii w roku 2020 została odwołana z powodu pandemii wirusa COVID 19.

grudzień 2020 – styczeń 2021

Projekt OKNO

15 artystek i artystów, 15 działań artystycznych, 14 miast w całej Polsce. Projekt OKNO łączył finalistki i finalistów 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii z pracownikami i klientami STU ERGO Hestia. Pracownicy ERGO Hestii z oddziałów w całej Polsce wybrali ważne dla nich lokale usługowe swojego regionu. Właściciele lokali współpracowali z artystami i artystkami, wynajmując ERGO Hestii swoje witryny do działań artystycznych i koordynując projekty w roli zamawiającego. Prace w witrynach realizowane były na zasadach komercyjnych.
Zobacz więcej

maj - czerwiec 2021

19. i 20. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii

„Kilkanaście ostatnich miesięcy nie sprzyjało podróżom. Niełatwo było odnaleźć równowagę w rzeczywistości ograniczanej raz po raz zewnętrznymi obostrzeniami. Ta codzienność dotknęła każdego, uderzając także z impetem we wszystkie ramy artystycznego świata (…). Jak zawsze, sztuka poradziła sobie także i z tym arcytrudnym zadaniem. Doświadczając nieznanych wcześniej trudności, artyści pokazali, że trzeba też myśleć o sztuce jako medium, które dzieje się i działa w każdej sytuacji, ponad podziałami.”- Piotr M. Śliwicki.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
Zobacz więcej

wrzesień 2021

Warsztaty art brandingowe w Sokołowsku

5 dni warsztatów art brandingowych wypełniły praktyczne zajęcia pod okiem najlepszych specjalistek i specjalistów, działających na różnych polach styku sztuki i bizensu. Intensywnym sesjom towarzyszył program uzupełniający, w którym nie zabrakło doświadczeń VR i IRL.

Międzynarodowe Laboratorium Kultury, Sokołowsko
Zobacz więcej

wrzesień 2021

Literacka Podróż Hestii

W 2021 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego powołany został nowy konkurs – Literacka Podróż Hestii. W konkursie Literacka Podróż Hestii wyróżniamy autorów i autorki klasycznych form: powieści, powieści graficznych i opowiadań – napisanych z myślą o młodych czytelnikach i czytelniczkach (10-15 lat). Wybieramy tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej.
Zobacz więcej

wrzesień 2022

Baltic Horizons - inauguracja konkursu

Sztuka w kontekście działań odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie jest dzisiaj podstawą tworzenia nowoczesnej przestrzeni miasta oraz integracji społeczności lokalnej. (…) Założeniem Konkursu Baltic Horizons jest budowanie trwałych i szerokich społeczności i nowych pół artystycznej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Stan ekologiczny Bałtyku zmusza do szerszego myślenia o regionalnych partnerstwach. Sztuka jest jednym z najlepszych pól realizacji trwałych współprac, opartych o wspólne cele.

wrzesień 2022

2. edycja konkursu Literacka Podróż Hestii

Na zaproszenie do udziału w drugiej odsłonie konkursu Literacka Podróż Hestii odpowiedzieli wydawcy z całej Polski, zgłaszając 83 książki. To właśnie z tej puli – po selekcji formalnej i gorącej dyskusji w trackie obrad – kapituła wybrała tytuły do ścisłego finału.
Zobacz więcej

wrzesień 2022

Artystyczna Podróż Hestii 2002-2022

Dwadzieścia lat to epoka. Gdy na początku lat 00. w Sopocie organizowana była pierwsza edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii, adresowanego do studentów i studentek ostatnich lat gdańskiej ASP, Olbrychski szablą niszczył zdjęcia Uklańskiego w Zachęcie, Nieznalska ciągana była po sądach za „Pasję”, grupa posłów w performatywnym stylu odgruzowywała papieża Cattelana, a Rajkowska stawiała palmę na rondzie de Gaulle’a...
Zobacz więcej

wrzesień 2022 – styczeń 2023

„Bujność. Atlas nieskończonych możliwości” – komentarz Artystycznej Podróży Hestii

Rozkwit młodej sztuki polskiej w ostatnich dwudziestu latach był wyjątkowo bujny. Artystki i artyści biją dzisiaj rekordy aukcyjne, bez kompleksów wchodzą na rynki zagraniczne, są wyraźnym głosem politycznego sprzeciwu i równouprawnienia. Większość z nich spotkała się w jednym miejscu: na konkursie Artystyczna Podróż Hestii.
Zobacz więcej

kwiecień – czerwiec 2023

Wystawa finałowa I edycji konkursu Baltic Horizons

Na wystawę podsumowującą 1. edycję konkursu złożyły się prace 10 artystów i artystek z Polski, Litwy, Łotwy i Finlandii, reprezentujących różne pokolenia i postawy artystyczne. Łączy wrażliwość na tematy związane ekologią i kondycją człowieka w XXI wieku. Na ekspozycji znalazły się zarówno ich projekty konkursowe, jak i wcześniejsze prace – rzeźby, instalacje, prace wideo, a także dokumentacja fotograficzna działań w przestrzeni publicznej realizowanych przez tych artystów.
Zobacz więcej

czerwiec 2023

Art Branding 2 – Igor Gałązkiewicz

ART BRANDING 2 to książka o fascynujących relacjach sztuki i biznesu. Pokazuje, jak marki nas uwodzą, próbują budować własne „artystyczne światy”, szukają dla siebie nowych ról i form komunikacji z nami. Sztuka jest w tym wszystkim technologią, strategią, bywa opakowaniem. Bywa też celebrytą, marką samą w sobie, klejem dla społeczności. W swoim najlepszym wydaniu art branding staje się integralnym elementem tożsamości marki.
Zobacz więcej

wrzesień 2023

3. edycja konkursu Literacka Podróż Hestii

Nominacje do Nagrody Literacka Podróż Hestii w 3. edycji naszego konkursu poznaliśmy 5 czerwca 2023 r. W konkursie Literacka Podróż Hestii wyróżniamy autorów i autorki klasycznych form: powieści, powieści graficznych i opowiadań – napisanych z myślą o młodych czytelnikach i czytelniczkach (10-15 lat). Wybieramy tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej.
Zobacz więcej

listopad 2023

I edycja Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii

Program dotacyjny na 2024 rok służy wspieraniu praktyk i projektów artystycznych pozwalających lepiej rozumieć wyzwania teraźniejszości i poszerzać nasze wyobrażenia o przyszłości, otwierając nasze umysły na nowe scenariusze zmian.
Zobacz więcej
Przejdź do paska narzędzi