Antonina Tosiek laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wybrała najlepszą książkę poetycką wydaną w 2024 roku. Laureatką XIII edycji konkursu została Antonina Tosiek za tom Żertwy opublikowany przez Biuro Literackie. Ogłoszenie werdyktu nastąpiło podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 czerwca 2025 roku w Teatrze „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie. Laureatka otrzymała statuetkę oraz czek na 100 tys. złotych, a pozostali nominowani – czeki na 8 tys. złotych. Gala była częścią programu głównego XIV edycji Festiwalu Miłosza. Partnerem strategicznym nagrody jest ERGO Hestia.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą polską książkę poetycką wydaną w 2024 roku trafiła w ręce Antoniny Tosiek. Kapituła Nagrody wyróżniła poetkę za tom Żertwy opublikowany przez Biuro Literackie.

Poetycki tekst tego świata rozrasta się, w nim wędrujemy, zapuszczamy się w głąb, osuwamy na marginesy: doceniamy nie tylko to, co lubimy, ale też to, czemu przyznajemy rację i co nas zmienia, uczy, przytłacza, ożywia, uzdrawia, kaleczy, wycieńcza czy karmi. I my, czytelnicy i czytelniczki, nagradzamy wreszcie autorów i autorki za to, że ich książki potrafią być niezależnym światem, niepowstrzymanym żywiołem, w którym chcielibyśmy zaistnieć lub – odwrotnie – nigdy i pod żadnym warunkiem nie chcielibyśmy się znaleźć – mówił Jurij Zawadski, członek kapituły Nagrody, w trakcie laudacji na cześć laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

W XIII edycji Nagrody nominacje otrzymali: Urszula Honek za tom Poltergeist (Warstwy), Stanisław Kalina Jaglarz za tom zajęczy żar (Warstwy), Ola Lewandowska za tom Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata (Biuro Literackie), Antonina Tosiek za tom Żertwy (Biuro Literackie) oraz Joanna Żabnicka za tom Dobre sąsiedztwo (WBPiCAK).

Żertwy to druga, po storytellingu, poetycka książka Antoniny Tosiek. W Żertwach autorka rozpisuje na wiersze całe spektrum trosk: od tej „na wysokości” (jak ironizuje w tytule jednego z utworów), przez różne poziomy systemów opiekuńczych oraz sploty niepokojów ekonomicznych, społecznych i politycznych, po konkretne czynności pielęgnacyjne cierpliwie spełniane „na niskości”: tam, gdzie zawodzi fizjologia, niedomaga ciało, wkrada się śmierć.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym, a co dwa lata – za książkę tłumaczoną z języka obcego. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły oraz inne osoby.