OGÓLNOPOLSKI PROGRAM DOTACYJNY ARTYSTYCZNA PODRÓŻ HESTII NA ROK 2024

ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii inaugurują OGÓLNOPOLSKI PROGRAM DOTACYJNY ARTYSTYCZNA PODRÓŻ HESTII NA ROK 2024. Wnioski będzie można składać od 15 listopada 2023 r. Poznaj szczegóły programu.

PREAMBUŁA

W całej historii sztuka odgrywała główną rolę w rejestrowaniu i odzwierciedlaniu stanu społeczeństw i świata przyrody, w którym społeczeństwa istnieją. Chociaż potrzebujemy racjonalnej, praktycznej wiedzy naukowej, potrzebujemy również wyjątkowych osobistych, estetycznych odpowiedzi, których dostarcza sztuka. Te reakcje mogą angażować osobiste wartości i emocje, które są tak istotne w motywowaniu do działania.

Obecnie ludzkość musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami środowiskowymi takimi jak kurczenie się zasobów nieodnawialnych, zanikanie bioróżnorodności, degradacja Ziemi, ograniczony dostęp do czystej wody pitnej. Musi także radzić sobie z narastaniem wielu problemów społecznych takich jak głód, niepokoje społeczne czy wręcz konflikty dotyczące dostępu do kurczących się zasobów.

Powyższe problemy nakładają się na inne niekorzystne zjawiska: biedę, nierówność, brak dostępu do edukacji, czy podstawowej opieki zdrowotnej. Polska wielu z tych problemów nie unika. Wystarczy wspomnieć, że co czwarty Polak w wieku 16+ czuje się dyskryminowany – wynika z badania IRCenter przeprowadzonego dla agencji Newseria w 2023 r.

Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że wszyscy znaleźliśmy się w punkcie zwrotnym, kiedy to musimy obrać inną drogę rozwoju, w oparciu o szacunek i dobrostan dla środowiska i ludzi.

Sztuka współczesna, wraz ze swoim ścisłym związkiem z czasem, w którym powstaje, ma intelektualną i twórczą zdolność bycia potężnym transdyscyplinarnym czynnikiem zmian.

Krytyczne i kreatywne myślenie zarówno artystów i artystek, kuratorów i kuratorek jak i animatorów i animatorek kultury zapewnia wyjątkowy i innowacyjny sposób angażowania się zarówno w wyzwania, jak i w potrzeby edukacji wynikające z konieczności budowania świadomości tych wyzwań.

Sztuka może tworzyć nowe sojusze ponad granicami geograficznymi, dyscyplinami akademickimi i demografią społeczną, i może po prostu dostarczać katalizatora, który potrafi ukłuć nasze zbiorowe sumienie.

Potencjał sztuki do przekształcania społeczeństwa, a także jej zdolność do wspierania sprawczości i inspirowania poczucia nadziei, odpowiedzialności i troski jest znana od dawna, a praktyki artystyczne mogą przyczynić się do głębokiego emocjonalnego uczenia się na temat zrównoważonego rozwoju.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie („ERGO Hestia”), jako fundator i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii („Fundacja APH”) od ponad dwóch dekad korzystają z języka sztuki budując platformę dialogu społecznego, jednocześnie wspierając rozwój polskiej sceny artystycznej. Dążąc do kreatywnego, twórczego bycia w świecie szukamy w działaniach artystycznych umiejętnego stawiania lub odnajdywania pytań, w jaki sposób kształtujemy i modelujemy świat, w którym żyjemy.

DEFINICJE

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) obejmuje jakościowe działania firm, które w ramach swojej działalności dobrowolnie uwzględniają w swoich decyzjach biznesowych swój wpływ na interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy.

Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii na rok 2024

CEL

Program dotacyjny na 2024 rok („Program”) służy wspieraniu praktyk i projektów artystycznych pozwalających lepiej rozumieć wyzwania teraźniejszości i poszerzać nasze wyobrażenia o przyszłości, otwierając nasze umysły na nowe scenariusze zmian.

Celem Programu jest wyłonienie projektów wystaw indywidualnych lub zbiorowych, realizowanych w 2024 roku, których przesłaniem jest wzmocnienie przekazu o wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Działania realizowane w ramach Programu powinny zwiększać wiedzę społeczeństwa na temat zmieniającego się krajobrazu społecznego i środowiskowego, aktywizować społeczności lokalne i budować sieci współpracy w zakresie rozumienia i budowania zrównoważonego rozwoju.

ZAŁOŻENIA

Założenia Programu, scharakteryzowane poniżej, szczegółowo opisuje Regulamin Programu oraz wzór umowy dotacyjnej, zawieranej z poszczególnymi beneficjentami w związku 
z przyznaniem przez Fundację APH dotacji.

Beneficjenci Programu

O przyznanie dotacji z Programu może ubiegać się:

1. Instytucja kultury organizująca we własnych przestrzeniach wystawienniczych profesjonalne pokazy sztuk wizualnych i prowadząca działania upowszechniające, programy animacyjne i edukacyjne na rzecz społeczności tworząc tym samym przestrzeń dla wymiany poglądów, zwana w programie instytucją wnioskującą.
Warunkiem ubiegania się o dotację jest dostarczenie kompletnej koncepcji wystawy wraz z jej opisem, terminem realizacji oraz uzasadnieniem zgodności z celami Programu, wskazaniem osoby kuratora/kuratorki, listą twórców/twórczyń i programem działań edukacyjnych towarzyszących wystawie. Uwzględnienie w projekcie twórczości laureatów i finalistów konkursu APH z lat 2002-2022 będzie dodatkowym atutem;

2. ARTYSTA, ARTYSTKA, na podstawie złożonego projektu swojej wystawy z dołączonym listem intencyjnym instytucji, w której wystawa ma być zrealizowana, przy czym warunkiem ubiegania się o dotację jest dostarczenie cv i portfolio artysty, artystki oraz adresów innych źródeł, które dokumentują dotychczasową pracę twórczą, zarys koncepcji i tematyki wystawy zgodny z celami i działaniami edukacyjnymi Programu, a także list intencyjny Instytucji Realizującej w sprawie organizacji wystawy na podstawie projektu i dzięki otrzymanej dotacji wraz ze wskazaniem terminu proponowanej wystawy.

Założenia programowe i edukacyjne

1. Propozycje projektów winny uwzględniać tematy kluczowe w Społecznej odpowiedzialności biznesu oraz istotne dla budowania Zrównoważonego rozwoju w zakresie czynników ESG, między innymi takie, jak: zapewnienie ludziom równych szans, przeciwdziałanie wyłączeniu (wykluczeniu) społecznemu, przeciwdziałanie dyskryminacji, wartość w budowaniu dialogu międzypokoleniowego, konieczność ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Istotne jest, aby z projektów wynikały benefity płynące z ochrony wyżej wskazanych wartości 
i prowokowały dyskurs społeczny oraz działania w obronie tych idei.

2. Projekty powinny także zawierać opis koncepcji programu edukacyjnego, towarzyszącego wystawie, w tym przewidywać aktywny udział odbiorców wystawy w działaniach edukacyjno-animacyjnych. Organizowane wraz z wystawą wydarzenia winny odpowiadać na potrzeby zróżnicowanych grup odbiorców, takich m.in. jak osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby z niepełnosprawnością wzroku, osoby komunikujące się w Polskim Języku Migowym czy osoby w spektrum autyzmu.

Wysokość dotacji

Łączna kwota dotacji na rok 2024 wynosi 500 000 zł.
W Programie Dotacyjnym zostanie przyznanych w 2024 roku maksymalnie 7 dotacji, w tym 3 na projekty realizowane do końca sierpnia 2024, pozostałe 4 na projekty realizowane do końca lutego 2025 przy czym:

1. Dotacja dla instytucji kultury zakłada przyznanie maksymalnie 5 dotacji w roku 2024 do wysokości do 80 000 zł
(słownie: osiemdziesiąt tysięcy złotych)
każda, do realizacji przez instytucję wnioskującą zgodnie z założeniami budżetowymi projektu;
2. Dotacja indywidualna dla artysty/artystki zakłada przyznanie maksymalnie dwóch dotacji w roku 2024 w wysokości
do 50 000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych) każda, do realizacji przez instytucję realizującą dotację indywidualną zgodnie z założeniami budżetowymi projektu.

Założeniem projektu jest transparentność realizacji założeń budżetowych projektu.
Kwota dotacji przeznaczona jest w całości na:
– wynagrodzenia artystów, artystek i kuratorów,
– realizację wystawy
– projekty i działania edukacyjne
– promocję

Tryb i terminy składania wniosków i realizacji projektów

1. Dla instytucji kultury będącej instytucją wnioskującą
a) Do 30 grudnia 2023 r. dla instytucji, w których wystawy odbędą się do 30 sierpnia 2024 r.
b) do 28 lutego 2024 r. dla instytucji, w których wystawy odbędą się pomiędzy 31 lipca 2024 r. a 28 lutego 2025 r.
2. Dla artysty/artystki do 31 stycznia 2024 r.

Podstawą ubiegania się o wsparcie finansowe jest złożenie wniosku o dotację on-line przez stronę internetową Programu klikając w przycisk „Złóż wniosek”.

Przejdź do paska narzędzi