Międzynarodowy konkurs rzeźbiarski Baltic Horizons rozstrzygnięty

Andrius Labašauskas z Litwy laureatem międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego Baltic Horizons. Kapituła doceniła jego projekt Głębia Landsort za wyraźne nawiązanie do ekologii oraz dobre wpasowanie się w przestrzeń miejską Sopotu. Jesienią rzeźba stanie w Parku Północnym, w centrum turystycznym kurortu.

Wernisaż, w trakcie którego został wyłoniony zwycięzca Baltic Horizons, odbył się 28 kwietnia 2023 w Państwowej Galerii Sztuki. Na miejscu byli nominowani ze wszystkich uczestniczących krajów – Finlandii, Litwy, Łotwy oraz Polski.

Andrius Labašauskas otrzymał nagrodę główną w wysokości 95 000 euro. Dodatkowo nagrodzone zostało Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, które nominowało artystę do konkursu.

Andrius Labašauskas jest absolwentem Wydziału Rzeźby na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźbę studiował także na Massachusetts College of Art and Design. Jednymi z najbardziej znanych jego prac są „light sculptures” – rzeźby świetlne.

Projekt artysty nawiązuje do Głębi Landsort, która jest najgłębszą częścią Morza Bałtyckiego i znajduje się w zachodniej części basenu gotlandzkiego, pomiędzy południowo-wschodnim wybrzeżem Szwecji a wyspą Gotlandią. Artysta stworzy w Parku Północnym negatywową wersję dna Bałtyku – przestrzeni, gdzie mieszkańcy Sopotu i przyjezdni mogliby usiąść, zrelaksować się, korzystać z niej jako strefy wypoczynku, zastanowić się nad kwestiami klimatycznymi, przechodząc obok lub siadając i czytając rzeźbę. W nocy rzeźba posłuży jako obiekt obserwacyjny bieżących anomalii klimatycznych. Po zmroku Głębia Landsort będzie oświetlona przez inteligentny system iluminacji. Jeśli temperatura jest wyższa od rocznej normy dnia, obiekt jest oświetlony w czerwonym spektrum, a jeśli jest chłodniej, oświetlenie rzeźby zmienia się na niebieskie spektrum. Jeśli temperatura jest zgodna z normą roczną, rzeźba będzie oświetlona na biało.

Baltic Horizons to jednocześnie konkurs rzeźbiarski i szeroka platforma dialogu społeczno-artystycznego z udziałem partnerów z regionu bałtyckiego. Jednym z jego celów jest podtrzymanie i rozwinięcie sopockich tradycji współpracy z artystami z różnych obszarów kultury. Założeniem Baltic Horizons jest budowanie trwałych i szerokich społeczności, a także nowych pól artystycznej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Stan ekologiczny Bałtyku zmusza bowiem do szerszego myślenia o regionalnych partnerstwach, a sztuka jest jednym z najlepszych pól realizacji trwałej współpracy opartej o wspólne cele.

Konkurs powstał z inicjatywy ERGO Hestii i Miasta Sopot. Organizatorem konkursu jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii we współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie oraz partnerami projektu, którymi są: Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej EMMA w fińskim Espoo, Muzeum Sztuki Bourse, część Łotewskiego Muzeum Narodowego w Rydze (Łotwa), Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie.