31 stycznia 2025
Znamy laureatów II edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii!
Po sukcesie pierwszej edycji największego artystycznego projektu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii w kolejnym naborze zgłosiło się niemal 200 projektów z całej Polski. Zarząd fundacji, przy wsparciu Rady Doradczej, wyłonił te, które otrzymają wsparcie w kolejnych kilkunastu miesiącach.
Druga edycja Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii skierowana jest do instytucji kultury oraz artystek i artystów planujących otwarcie wystawy pomiędzy kwietniem 2025 r. a czerwcem 2026 r. Ich przesłanie musi nawiązywać do wspólnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Projekty ubiegające się o wsparcie Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii powinny poszerzać i ugruntowywać wiedzę społeczeństwa na temat zmieniającego się krajobrazu społecznego i środowiskowego oraz aktywizować społeczności lokalne. Istotne jest też, by ich działania towarzyszące zwiększały inkluzywność oraz poziom zainteresowania aktualną problematyką globalnych zmian, przekazywaną językiem sztuki.
Warunkiem ubiegania się o dotację było dostarczenie kompletnej koncepcji wystawy wraz z jej opisem, terminem realizacji oraz uzasadnieniem zgodności z celami Programu, wskazaniem kuratorek i kuratorów, listą artystek i artystów oraz opisem planowanego programu działań edukacyjnych towarzyszących wystawie.
Cele Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii
Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego pokazała nam, że w Polsce bardzo potrzebna była inicjatywa, która umożliwia realizowanie ważnych projektów przez instytucje kultury, zarówno te większe, jak i te działające w mniejszej skali. Ponad 200 zgłoszonych wniosków i wiele rozmów prowadzonych z osobami pracującymi w kulturze utwierdziły nas w przekonaniu, że nasz projekt „działa” i ma szanse osiągnąć stawiany przed nim ambitny cel zbliżenia środowisk artystycznych i szerokiej publiczności – podkreśla Maria Rosa, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Druga edycja programu powstała z przekonania, że dobre wystawy mówiące o współczesnym świecie i wyzwaniach, jakie przed nami stawia, są niezwykle potrzebne, a także, że kluczowe jest docieranie z nimi do tych odbiorców, którzy ze względu na społeczne nierówności, bądź niepełnosprawności, mają ograniczony dostęp do kultury. Albo wcale go nie mają – dodaje.
ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii od wielu lat korzystają z języka sztuki, budując platformę dialogu społecznego, jednocześnie wspierając rozwój polskiej sceny artystycznej. Dążąc do kreatywnego, twórczego bycia w świecie, poszukują w działaniach artystycznych umiejętnego stawiania lub odnajdywania pytań o to, w jaki sposób kształtujemy i modelujemy świat, w którym żyjemy.
W drugiej edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii zostaną przyznane dotacje o łącznej sumie 500 000 zł. Nabór do programu otwarty był między 1 października a 30 listopada 2024 roku. W tym czasie do Fundacji APH spłynęło prawie 200 projektów z całej Polski.
Ogromna większość projektów stała na bardzo wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i organizacyjnym, co jest szczególnie ważne z perspektywy organizatorów. Do programu swoje projekty zgłosiły zarówno instytucje kultury z dużych aglomeracji, jak i te z mniejszych ośrodków miejskich.
Po formalnym sprawdzeniu wszystkich wniosków, nadszedł czas na merytoryczne dyskusje z Radą Doradczą, której zadaniem było ułatwienie zarządowi Fundacji APH wyboru laureatów.
Laureaci II edycji Ogólnopolski Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii
-
•Wystawa „Migotliwość synaps: neuroróżnorodne doświadczanie świata” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie
-
•Wystawa „Snutka łączy” Agnieszki Grygiel w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach
-
•Wystawa „Jaszczurka zwiastuje krótkotrwałe szczęście” Małgorzaty Rittersschield w Fundacji Arton w Warszawie
-
•Wystawa „ciepło-zimno” w Fundacji Kraina w Warszawie
-
•Wystawa „Ukryte Parametry” zgłoszona przez Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło
-
•Wystawa „Tkająca inteligencja” Agnieszki Piłat w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
-
•Wystawa „Przepraszam za bałagan” Michaliny Bigaj na Zamku Królewskim na Wawelu