Celem jest podróż

Każda podróż zaczyna się od pierwszego, choćby nawet najbardziej niepozornego, kroku. Prowadzi nas do poszerzania horyzontów i odkrywania nowych możliwości.

Podobnie jest w świecie sztuki, która od wieków tworzy pomost pomiędzy rzeczywistością a tym, co nieuchwytne. Artystyczna podróż często nie ma określonego celu. Ważniejsze od dotarcia w wyznaczone miejsce jest samo podążanie wybraną ścieżką, a przede wszystkim pozwolenie sobie po drodze na doświadczanie, odkrywanie niezliczonych form ludzkiej ekspresji, spotkanie z wyjątkowymi dziełami, twórcami i twórczyniami. Nasze przekonania, wartości oraz kontekst wpływają na to, jak objaśniamy otaczający nas świat. Reinterpretowanie tego w oparciu o własną wiedzę i wrażliwość stanowi esencję zarówno pracy twórczej, jak i percepcji jej efektów i sprawia zarazem, że podjęta podróż zawsze będzie miała indywidualny, niepowtarzalny charakter.

Misją Fundacji Artystyczna Podróż Hestii jest stwarzanie okazji do podejmowania dialogu ze sztuką, toczenia rozmów o wyrażanych przez nią treściach, technikach, stylach artystycznych. Pragniemy zaprosić Cię do wzięcia udziału w wyjątkowej wyprawie, której kolejne etapy wyznaczają takie wydarzenia, jak:
gala ogłoszenia Nagrody Literacka Podróż Hestii,
Warsaw Gallery Weekend,

„Nów w Pełni” – wystawa Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło,
„Asymmetry” – wystawa konkursu Artystyczna Podróż,
„Xawery Wolski. Sploty” – wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wydarzenia te doskonale wpisują się w kultywowaną od ponad 20 lat ideę upowszechniania mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym, realizowanego m.in. poprzez konkurs Artystyczna Podróż Hestii, którego celem było dawanie artystom najmłodszego pokolenia możliwości pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym oraz zachęcanie ich do dalszego rozwoju twórczego. Stanowią zarazem doskonałą metaforę wartości wyznawanych w grupie ERGO Hestia – indywidualnego podejścia, precyzji w działaniu, podejmowania dialogu, odpowiedzialności i oryginalności.

Już 15 września odbędzie się gala ogłoszenia Nagrody Literacka Podróż Hestii. W tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyznano 5 nominacji.

28 września rozpoczyna się Warsaw Gallery Weekend, największy festiwal sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2015 roku Fundacja APH jest partnerem strategicznym tego wydarzenia. Przez kolejne trzy dni 37 partycypujących galerii zaprezentuje aż 43 wystawy, którym towarzyszyć będą debaty, spotkania i inne działania artystyczne.

„Asymmetry” to wystawa będąca efektem piątej edycji konkursu Artystyczna Podróż, skierowanego do twórców instagramowych i organizowanego przez profil Artystyczna Podróż oraz ERGO Hestię. Ideą konkursu jest przeniesienie wirtualnego świata Instagrama wprost na ściany galerii sztuki w Mysiej 3. W ramach otwartego konkursu, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści mają szansę zmierzyć się z tematem asymetrii. Daje on szerokie pole do interpretacji, jednocześnie zaś stawia wyzwanie nieszablonowego przedstawienia. Wyniki poznamy już 6 października.

„Nów w Pełni” to wystawa Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło, które jest inicjatywą unikatową w skali kraju. Zrzesza ono pracownie w celu twórczej wymiany, ale także edukowania odbiorców, otaczania ich pięknem i zapraszania do świata rzemiosła. W tym roku czeka nas piąta odsłona wystawy, w ramach której zobaczyć będzie można obiekty wyróżniające się m.in. formą i wykorzystaniem ręcznych technik wytwórczych oraz dbałością o środowisko i zrównoważony rozwój.

Wystawa „Sploty” zabiera nas w podróż przez zawiłe ścieżki sztuki, podczas której artysta przekracza granice czasu i przestrzeni. Na nowo definiuje on znane symbole i tworzy z nich nową jakość, hipnotyzującą widza bogactwem struktur. Jego twórczość cechuje się prostotą i organicznością form, przepełniona jest także odniesieniami metafizycznymi. Ekspozycja w CMWŁ jest obszerną prezentacją nieznanego dotąd szerzej wątku twórczości artysty, jakim jest tytułowe splatanie. Pozwala nam poznać całe spektrum praktyk, służących artyście w jego twórczych poszukiwaniach.

Wystawa będzie ważnym uzupełnieniem obszernego monograficznego pokazu prac artysty. Wpisuje się ona w prestiżowy cykl ekspozycji w CWM poświęconych wybitnym twórcom, którzy wyznaczają nowe kierunki rozwoju tkaniny jako medium artystycznego wyrazu. Xawery Wolski jest od wielu lat silnie związany z ERGO Hestią i Fundacją Artystyczna Podróż Hestii. W 2021 roku jego rzeźba „Echo” stanęła na rondzie u zbiegu ulic Bitwy pod Płowcami i Hestii w Sopocie. Jako jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy współczesnych został również członkiem jury międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego Baltic Horizons.

ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, wierząc w znaczenie otaczania się sztuką i podejmowania z nią dialogu, zapraszają do udziału w jesiennych wydarzeniach.