Projekt Okno

Grażyna Monika Olszewska - bez tytułu

Artysta/Artystka
Grażyna Monika Olszewska
Tytuł projektu
bez tytułu
Przedsiębiorca
D.O.D System
Miejsce
ul. Modra 24, Szczecin
Wróć na stronę główną

Wielki kryzys ekonomiczny miał znaczący wpływ na rozwój filmu noir, którego rozkwit przypada na lata po II Wojnie Światowej. Ekstremalnie pesymistyczny wydźwięk tych produkcji miał swoje źródła również w przemianach, jakie zachodziły w amerykańskim społeczeństwie (przejście z przedindustrialnego do korporacyjnego i konsumenckiego modelu), a eskalująca mizoginia to podobno powód narodzin figury femme fatale. Niebezpiecznie dużo wątków rymuje się z dzisiejszą apokaliptyczną atmosferą, szczególnie w naszym polskim kontekście. Warto przypomnieć, że na film noir miał wpływ też długopalczasty Dracula, który sprowadził zarazę na całe miasto – celebryta na miarę naszych czasów.”

kuratorka: Anna Palacz-Brzezińska

Myśląc o kryzysie gospodarczym związanym z pandemią i o apokaliptycznej atmosferze ostatnich miesięcy, artystka sięgnęła pamięcią do filmów z lat 50., które były odbiciem wielkiego kryzysu i niepokojów społecznych ówczesnych czasów. Szczecińska firma D.O.D. produkuje okna, żaluzje, drzwi – elementy wyposażenia, które mają chronić naszą prywatność, zapewniać bezpieczeństwo na bardzo podstawowym poziomie. Olszewska jednak do pewnego stopnia odwraca tę sytuację: zza okien i odsłanianych żaluzji widz podglądany jest przez tajemnicze, anonimowe postacie. Całość utrzymana w klimacie kina noir wzbudza podskórny niepokój i prowokuje do pytań o faktyczny obraz naszej prywatności i bezpieczeństwa.

Artystka

Tworzy VR-y, animacje, performuje. Szuka politycznego przez cielesne odczuwanie; wkurza się na neoliberalny charakter wszystkiego, często daje się nabrać. 

Przedsiębiorca

"Od początku swojego istnienia, czyli od roku 1998, staramy się nieustannie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów. Celem działalności firmy D.O.D. SYSTEM ze Szczecina jest dostarczanie Klientom Indywidualnymm jak również Inwestycyjnym profesjonalnych zabudów otworów budowlanych. Pragniemy, by nasi Klienci mogli skorzystać nie tylko ze standardowych rozwiązań, którymi są m.in. okna PCV, drewniane lub aluminiowe. Chociaż i takie rozwiązania naszym Klientom proponujemy, to jednak kluczowymi elementami i komponentami naszej oferty stały się ogrody zimowe, praktyczne i eleganckie bramy garażowe, jak również nowoczesne i trwałe drzwi zewnętrzne, żaluzje fasadowe i rolety zewnętrze oraz rolety materiałowe. Pragniemy podkreślić, iż nasza wykwalifikowana kadra specjalistów posiada nie tylko bogatą wiedzę (wspartą doświadczeniem), ale i odpowiednie środki techniczne, dzięki którym jest w stanie w sposób kompleksowy przygotowywać Klientom poszczególne realizacje. To, co nas wyróżnia pośród innych firm, to zgrany zespół i profesjonalne podejście do każdego tematu oraz obsługa Klienta na najwyższym poziomie"

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *