Projekt Okno

Maja Janczar - bez tytułu

Artysta/Artystka
Maja Janczar
Tytuł projektu
bez tytułu
Przedsiębiorca
Zakład Optyki Okularowej
Miejsce
ul. Piekarska 2, Kalisz
Wróć na stronę główną

„Podczas rozmów z właścicielkami Optyka dowiedziałam się, że Kalisz pustoszeje – właścicielki przedsiębiorstwa zauważyły, że w Kaliszu brakuje rozrywek i miejsc, które na dłużej zatrzymałyby turystów, pielgrzymów, czy lokalną młodzież. Winią za to przede wszystkim zbyt dużą, ich zdaniem, liczbę centrów handlowych, które z jednej strony oferują rozrywkę (płytką i krótkotrwałą), z drugiej zaś szpecą architekturę miasta”

kuratorka: Maja Wolniewska

Maja Janczar od samego początku była bardzo zaangażowana w projekt. Starała się poznać Kalisz i problemy, z jakimi borykają się jego mieszkańcy. W swoim projekcie, niczym w soczewce, stara się pokazać problemy mieszkańców. Bazując przede wszystkim na rozmowach z właścicielkami Zakładu Optycznego analizuje problemy, pokazując miejską rzeczywistość w formie kolażu czy widoku z kalejdoskopu.

Artystka

Urodzona w 1995. Studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiuje w pracowni Jarosława Modzelewskiego. Porusza się w mediach takich jak malarstwo, instalacja i kolaż. Interesuje ją polaryzacja społeczna i jej ekspresja w przestrzeni publicznej.

Przedsiębiorca

Zakład Optyki Okularowej mieszczący się przy ul. Piekarskiej 2 to najstarszy optyk w Kaliszu i w regionie. W lokalu mieści się gabinet lekarski, warsztat oraz zaplecze magazynowe. Wystrój wnętrza zachowany jest od lat 70. Posadzka, krzesła, meble, wystrój, stare fotografie, nawet kwiat liczący już pół wieku - to zabytki i niezwykłe pamiątki, które powodują, że przenosimy się w czasie.
Sam optyk powstał w 1948 roku. Czasem zjawiają się klienci, którzy byli u optyka przy ratuszu będąc dziećmi - dziś przychodzą już z własnymi wnukami.
"Ludzie bardzo pozytywnie reagują na to miejsce. Zauważają te smaczki. Wiele osób mówi, że dobrze, że nie zmieniliśmy wystroju na nowoczesny. Śmieję się, że jesteśmy rekwizytem na naszej starówce. Od 1948 roku to jest jedyny sklep, które się tutaj utrzymał. Inne lokale i najemcy zmieniają się" - mówi p. Anna Sobczak

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *