Gala Finałowa 18. edycji konkursu APH

07-05-2019

Wystawa finałowa 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum nad Wisłą pokazuje szerokie spektrum zainteresowań 25 młodych adeptów sztuki z całej Polski, którzy w skomplikowanych meandrach współczesności znajdują punkt zaczepienia dla swoich artystycznych poszukiwań. Najważniejszym punktem wystawy będzie Gala Finałowa w piątek, 17 maja. O godz. 19.00 poznamy nazwiska laureatów konkursu, którzy wyjadą w miesięczne rezydencje artystyczne do Nowego Jorku i Wilna; jedna z wyróżnionych osób otrzyma Nagrodę Specjalną, która daje możliwość realizacji komercyjnego projektu artystycznego we współpracy z mecenasem konkursu.

Dwutygodniowy przegląd najciekawszych propozycji 25 finalistek i finalistów tegorocznego konkursu Artystyczna Podróż Hestii zakończy się w niedzielę 19 maja. Do tego czasu zwiedzający wystawę finałową mogą zapoznać się z pracami, które wyraźnie odpowiadają na współczesną potrzebę autentyczności i aktualności. Mogą również skorzystać z bogatego programu wydarzeń towarzyszących: oprowadzań, warsztatów i spotkań, które odbywają się codziennie w Muzeum nad Wisłą.

Ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu odbędzie się podczas piątkowej Gali Finałowej 17 maja o godz. 19.00. Przed tegorocznymi finalistami stoi szansa na wygranie dwóch profesjonalnych rezydencji artystycznych w prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto w konkursie APH przyznawana jest także Nagroda Specjalna, której fundatorem jest prezes Grupy ERGO Hestia, Piotr M. Śliwicki. To zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego firmy. I tak - przy okazji 18. wystawy finałowej - goście i zwiedzający Muzeum nad Wisłą będą mieli okazję zobaczyć pracę zeszłorocznej laureatki Nagrody Specjalnej, Joanny Kunert. Artystka zaprezentuje projekt, będący efektem działania artystycznego przeprowadzonego z udziałem pracowników ERGO Hestii.

Autorami prezentowanych w Muzeum nad Wisłą prac są studentki i studenci IV i V roku kierunków artystycznych prowadzonych na 10 polskich uczelniach, którzy swoją postawą twórczą zyskali uznanie jury konkursowego:

– Współczesność stawia przed młodymi ludźmi tyle samo możliwości, co wyzwań. Doskonale rozumie to każdy z nas, żyjący w świecie nieustannej presji i w wirze wielu codziennych spraw. Siłom trudnej rzeczywistości poddawani jesteśmy bowiem wspólnie – i artyści, i odbiorcy. Tegoroczna wystawa finałowa konkursu Artystyczna Podróż Hestii pozwala spojrzeć na temat presji z dystansu, z perspektywy świeżego, artystycznego komentarza młodych twórców. Dla nas, odbiorców, jest to jedna z niewielu okazji, żeby poddać się głębszej refleksji nad codziennością — mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Mecenasem corocznego konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. W rozwijaniu inicjatywy aktywny udział biorą największe instytucje kultury i uczelnie artystyczne w całej Polsce, a także wieloletni partnerzy Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie, przez kilkanaście lat trwania konkursu zrealizowano 28 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 47 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w całym kraju. Równolegle z konkursem rozwija się też niezwykła kolekcja, składająca się z ponad 50 dzieł. Ich uniwersalność na poziomie języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez młodych twórców tematów - pozwala spojrzeć szerzej na najważniejsze zjawiska artystyczne w ostatnich kilkunastu latach.

 

Finaliści 18. edycji konkursu APH (w kolejności alfabetycznej): Maciej Gąbka, Karolina Gołębiowska, Barbara Gryka, Martyna Hadyńska, Xue Jiang, Karol Kobryń, Mateusz Kowalczyk, Joanna Krajewska, Aleksander Krzystyniak, Natalia Laskowska, Karolina Łukawska, Karolina Mądrzecka, Maryna Sakowska, Magdalena Sendek, Anna Shimomura, Jana Shostak, Aleksander Sovtysik, Oliwia Thomas, Jakub Tschierse, Wiktoria Walendzik, Kamila Winnicka, Justyna Wiśniowska, Marek Wodzisławski, Irena Zieniewicz, Konrad Żukowski.

Informację prasową nt. gali finałowej można pobrać TUTAJ.