Piotr Kołakowski "Światło"

wernisaż: 26.11.2015, godz. 18.00 (czwartek)

wstęp wolny

 

26 listopada 2015 – 8 stycznia 2016

 

Pawilon Sztuki ERGO Hestia

ul. Franciszka Kostrzewskiego 1, domofon 131, Warszawa

Materiały prasowe do pobrania TUTAJ

 

Jury konkursu Artystyczna Podróż Hestii urzekł swoim projektem o utraconym raju. Piotr Kołakowski 26 listopada w Pawilonie Sztuki zaprezentuje cykl swoich najnowszych grafik, które są refleksją na temat światła w obrazie.

 

Czarno-białe prace Piotra Kołakowskiego, głównie litografie i fotografie, skupiają się wokół kondycji współczesnego człowieka oraz otoczenia, w którym żyje. Do wykreowania obrazu świata Kołakowski używa metafory. Jego projekty oscylują wokół pojęć końca, samotności, bezradności, melancholii, utraconego raju, ludzkiej natury i zwierzęcości. Artysta do konkursu Artystyczna Podróż Hestii zgłosił swój cykl 5 litografii pt. „Short Story About Love" i znalazł się dzięki niemu w gronie finalistów. To jego opowieść o bardzo intymnej i nierozerwalnej więzi z innym żywym stworzeniem. Artyście w poszukiwaniu czegoś doskonałego, czystego i naturalnego, najpiękniejszy wydał się kontakt człowieka ze zwierzęciem. Homo sapiens to gatunek, który utracił raj. Cykl „Short Story About Love" jest wyrazem tęsknoty artysty za hedonistycznym życiem, w oderwaniu od szarej rzeczywistości, w poczucia wolności i beztroski. 

Projekt, który Kołakowski pokaże na wystawie „Światło” w Pawilonie Sztuki jest próbą zarejestrowania zmiennej struktury powierzchni Ziemi. Każde wybrane miejsce, wycięty fragment planety  opisany jest dokładnym położeniem geograficznym. Cykl litografii powstał z potrzeby zarejestrowania aktualnego wyglądu Ziemi, zachowania jej obecnego stanu, niezwykłej struktury, żywej materii  zanim zostanie zburzona.  Artysta podejmuje utopijną próba stworzenia nowego atlasu, który przybiera abstrakcyjną formę gry cieni. Światło w kolażach Piotra Kołakowskiego wydobywa się z łączeń, tworząc  linie  określające nowe podziały na mapach. Dzięki zróżnicowaniu poziomu odbicia światła na płaszczyźnie obrazu, poziomy szarości dają nam odczucie przestrzenności, a sam kolor odkrywa przed nami zwielokrotnione możliwości interpretacji barwy. Światło porządkuję szarość kolaży Kołakowskiego. Zespala ze sobą poszczególne elementy tworząc spójny obraz nowego układu przestrzeni stworzonego przez artystę. Miejscami powierzchnia pracy zaczyna przypominać gwieździste niebo.

Do wystawy „Światło” wyprodukowanych zostało 10 unikatowych plakatów autorskich z sygnaturą artysty, które będzie można nabyć w Pawilonie Sztuki podczas trwania wystawy.

 

Kurator Piotr Szpilski

 

Piotr Kołakowski – ur. 1991, student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Sztuki (Royal Academy of Art) w Hadze, w Holandii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalista 14. edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Obszarem jego zainteresowania jest malarstwo i grafika warsztatowa. Brał udział m.in. w VIII Festiwalu Performance „KOŁO CZASU – DRAMAT WOLNOŚCI” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz w wystawie „Polish Kiss – Hungarian Print” – w Galerii LATARKA, w Budapeszcie.

www.cargocollective.com/PiotrKolakowski

 

 

Godziny otwarcia Pawilonu Sztuki

śr. - pt.: 12.00 –18.00