"Wśród twarzy" wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie 2016

Wśród twarzy
Zbiorowa wystawa laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii

 

wernisaż: 20.06.2016, godz. 19.30 (poniedziałek)
wstęp wolny

20 czerwca 2016 – 3 lipca 2016

Państwowa Galeria Sztuki
pl. Zdrojowy 2, Sopot

Artyści: Natalia Bażowska, Karolina Bielawska, Matej Frank, Zuza Golińska, Ewa Juszkiewicz, Joanna Kozera, Magdalena Łazarczyk, Weronika Ławniczak, Krzysztof Maniak, Krzysztof Nowicki, Cyryl Polaczek, Magdalena Sawicka, Xawery Wolski, Anna Wypych, Marcin Zawicki.

Kurator: Bogusław Deptuła

Na wystawie Wśród twarzy pojawią się wybrane prace 15 laureatów i finalistów docenianego w środowisku twórczym oraz biznesowym konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Tegoroczna odsłona konkursu, który niezmiennie od 15 lat cieszy się prestiżem i popularnością wśród studentów wydziałów artystycznych w całej Polsce, zbiega się z jubileuszem 25-lecia istnienia Grupy ERGO Hestia.

Wybór motywu oraz jednocześnie tytułu organizowanej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawy - Wśród twarzy - został podyktowany tematyką dzieł tworzonych przez młodych artystów w ramach konkursu. Często inspirujące stawały się dla nich fizjonomie ludzkie lub ich własne. - Fakt ten nie może budzić zdziwienia, bo twarz kogoś bliskiego czy też własna jest najbardziej dostępnym tematem dla twórczości. Codzienne z nią obcowanie i obserwowanie skutkować może właśnie podjęciem działania twórczego, a dostrzeganie zmienności, przemijalności, czasowości są jednymi z podstawowych zadań i tematów sztuki od wielu wieków. Można by nawet powiedzieć, że twarz jest uniwersalnym przekazem w sztuce - mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

15 młodych artystów na 15-lecie konkursu to jednocześnie tyle samo indywidualnych prób odpowiedzi na pytanie o twarz jako inspirację. Jedni starają się ją analizować, skupiając się na jej zmiennych wyglądach; inni uciekają przed jej przedstawianiem, wstawiając w jej miejsce zaskakujące, nieoczekiwane przedmioty. W tej właśnie dychotomii rozgrywać się będzie się sopocka wystawa. Część prac jest znana, bo to dzieła znane z konkursu APH, inne dopiero powstają, by znaleźć nowy kontekst na wystawie. 

Wystawa Wśród twarzy organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także ich prace. Po wystawach w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu teraz kolekcja konkursowa zaprezentowana zostanie publiczności w Sopocie. 

(foto: Bartek Wilenski / PCG)