"Jednoczesność zdarzeń” wystawa w Muzeum Częstochowskim 2017

Jednoczesność zdarzeń

Wystawa wybranych prac laureatów konkursu 
Artystyczna Podróż Hestii

24 lutego 2017 – 12 marca 2017

 

wernisaż: 24 lutego 2017 / piątek / godz. 18.00

Muzeum Częstochowskie / aleja NMP 47 / Częstochowa

Artyści: Natalia Bażowska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Matěj Frank, Małgorzata Goliszewska, Olga Kowalska, Krzysztof Maniak, Cyryl Polaczek, Piotr Urbaniec, Xavery Wolski

Kurator: Piotr Szpilski

Częstochowa to kolejny przystanek na wyjazdowej mapie Artystycznej Podróży Hestii. Na wystawie „Jednoczesność zdarzeń” w Muzeum Częstochowskim zaprezentowanych zostanie dziesięć prac z niezwykłej kolekcji młodej sztuki, poszerzającej się wraz z nowymi edycjami konkursu APH. Wystawa stawia pytania o wzajemny stosunek twórcy i odbiorcy w perspektywie upływającego czasu.

Wystawa „Jednoczesność zdarzeń” organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także prace laureatów konkursu, które prezentowane są szerokiej publiczności w różnych regionach w kraju — w mniejszych i większych miastach. I tak, wystawa w Częstochowie jest kolejną – po Krakowie, Poznaniu, Głogówku, Wrocławiu, Sopocie, Warszawie i Kaliszu – okazją, żeby zapoznać się z niecodzienną perspektywą i widzeniem świata przez młodych twórców.

— Wystawę otwieramy na półmetku 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób zareagują Państwo na to, co proponują młodzi artyści, ile ważnych dla siebie tematów odkryjemy i jak wyraźnie zobaczymy siebie w tym, co widzieli ci młodzi ludzie, kiedy przystępowali do konkursu. Chcielibyśmy też, żeby częstochowska wystawa stała się inspirującą i angażującą odbiorców podróżą w „czasoprzestrzeni”, która odkryje przed nami wszystkimi, jak wiele łączy nas dzisiaj ze sprawami podjętymi przez młodych artystów w przeszłości — mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Na wystawę „Jednoczesność zdarzeń” składa się dziesięć wybranych prac z kolekcji konkursowej, tworzonych przez młodych artystów w określonej chwili — kiedy byli studentami wydziałów artystycznych różnych polskich uczelni, a poprzez udział w konkursie zdecydowali się wtedy zaprezentować swoją wypowiedź na wybrany temat. Chociaż poszczególne prace powstawały w przeciągu kilku lat, ich autorzy tworzyli w bardzo podobnym dla siebie momencie — byli młodzi, poszukujący, komentujący, budujący swoją tożsamość artystyczną. Język ich wypowiedzi, poruszane tematy, stosowane techniki są różne. Łączy ich ten sam moment życia, kiedy ich spojrzenie na świat i sztukę zostało zauważone i wygrywało konkurs.

 

Godziny otwarcia muzeum:

poniedziałek: nieczynne

wtorek, czwartek, piątek: 9.00-15.30

środa: 11.00-17.30

sobota, niedziela: 11.00-17.00,

www.muzeumczestochowa.pl